De Duitse aanval is kunnen worden afgeslagen met gevoelige verliezen voor de vijand, terwijl het Nederlandse detachement 4 doden en 4 gewonden had. Te 14.00 werden de Engelse en Nederlandse geniedetachementen uit Vlaar- dingen overgezet. De det.C., die voor dit geval geen instructie had, stelde zich met zijn B.C. in verbinding, die hem opdracht gaf, te vertrekken, zodra de instal latie brandde en zich voor een nieuwe opdracht te melden te Rotterdam. Te 16.00 stonden de installaties in brand en te 17.30 voer het detachement over naar Vlaardingen, waar het overnachtte, om op 14 Mei naar Rotterdam te ver trekken. Later zijn ook de Engelse en Nederlandse genietroepen naar Vlaardingen over gezet. De geladen tankschepen Catalonia, Nieuwediep en Olst zijn door de zorg van een off. van het Vaartuigendepot uit de Petroleumhaven naar Vlaardingen ge sleept, terwijl de Engelse geniesoldaten per vrachtauto's naar Hoek van Hol land zijn terugvervoerd. h. SAMENVATTING VAN DE GEBEURTENISSEN OP 13 MEI 1940 Aan de verwachtingen voor 13 Mei was niet voldaan. Aan het Maasfront was geen verandering ingetreden en het was niet gelukt, het bruggenhoofd van de Duitsers weg te nemen; wel lagen de bruggen zodanig onder vuur, dat het passeren voor de vijand onmogelijk was. Na het bericht van de O.L.Z., dat ontzet uit het Z. niet meer was te verwachten, dat integendeel Duitse versterkingen Dordrecht waren gepasseerd, moest ernstig met een krachtige Duitse aanval worden rekenig gehouden. Op het Noordfront was de aanval van I L.K. niet doorgezet. De eigen aanvallen hadden met te zwakke krachten en te weinig gecoördineerd plaats, om tot een succes te kunnen leiden. Er werd echter mede bereikt, dat de Duitsers in Overschie niet slechts hun aandacht naar het N. moesten richten, doch tevens bedreigd werden uit Rotterdam zelf, hetgeen hen tot verdeling van krachten noodzaakte. Er werd zodanig rekening gehouden met een krachtige aanval over de Maas, dat men de aanwezige reserves zoveel mogelijk bij elkaar wenste te houden. Echter hadden de gevormde reserves weinig gevechtswaarde. De bevelvoering was ook op 13 Mei nog niet oordeelkundig geregeld. Aan het einde van deze dag was de opstelling van de troepen als volgt (zie schets/ kaart Nr. 11): 170

NIMH | 1952 | | pagina 186