Het 2evliegtuig (7.00) startte te 12.15; bemanning en vliegtuig zijn niet terug gekeerd. Te plm. 12.30 meldden zich op de commandopost van de Kant.C. de luit. ter zee le klasse, C. van het Marinedetachement-Vaartuigendepot, vergezeld van een res. le luit. van speciale diensten van dat depot, die mededeelden, dat de Com mandant van het Depot, met wie reeds enige tijd geen contact meer bestond, telefonisch uit den Haag had medegedeeld, dat hij zich aldaar bevond, dat het Vaartuigendepot als zodanig was opgeheven en de C. van het Marinedetachement met het verdere commando over het personeel werd belast. De D.E.V., tot wie de luit. ter zee zich had gewend, had hem opgedragen, zich bij de Kant.C. te melden. Na zich bij de vroegere Garn.C., thans etappecommandant te hebben gemeld, waren zij doorgezonden naar de Kant.C. Naar hun oordeel werd de toestand van het personeel precair. De Kant.C. belastte de luit. ter zee le kl. met het bevel en beval hem, met het Depot ter plaatse te blijven. Zie hieromtrent verder onder b., het Maasfront. Intussen was de Ned.parlementair te ongeveer 12.15 in de van der Takstraat, op het Noordereiland, aangekomen, waar hij werd opgewacht door de Oberst- leutnant D. von Choltitz, C. van III-I.R. 16, aan wie hij het antwoord van de Kant. C. overhandigde. Daarna begaven zij zich gezamenlijk naar de kop van de Koninginnebrug, waar te 12.35 verschenen: Generalleutnant R. F. K. Schmidt (commandant XXXIX A.K.), Generalleutnant K. Student (C.-Luftlandekorps) en Gen.Maj. Dr. A. R. von Hubicki (C.-9e Pantserdivisie), met een aantal staf- en toegevoegde officieren. Een onderhoud vond plaats in een ijssalon. Gen.leut. Schmidt schreef hier in Duitse schrijfletters de voorwaarden voor de overgave op het door de parlementair overhandigde antwoord van de Kant.C. Op dit ultimatum, dat 13.20 werd overhandigd, moest binnen drie uren, dus vóór 16.20, worden geantwoord. Te 13.20 vertrok de Nederlandse parlementair, onder geleide van twee Duitse officieren. Bij het verlaten van de ijssalon verscheen een vliegtuigeskader boven Feyenoord, waarop op last van Gen.leut. Schmidt een rode lichtkogel werd af geschoten. Te 13.25 werd dit bij het zuidelijke bruggenhoofd van de Willemsbrug, in opdracht van een der beide Duitse officieren, herhaald. Halverwege de Willemsbrug keerden de Duitse officieren terug en tegelijkertijd vielen de eerste bommen op Rotterdam Noord. 175

NIMH | 1952 | | pagina 191