De rode lichtkogels hadden de bedoeling, het reeds bevolen bombardement niet te laten doorgaanlater in de namiddag deelde een Duits officier aan de Kant.C. mede: „Der Herr Generalleutnant Schmidt bedauert das Bombardement sehr". Terwijl het bombardement aan de gang was, meldde de Ned.parlementair zich met de eisen van de Duitse bevelhebber terug bij de Kant.C. Deze hielden in (zie voor de juiste tekst hierna onder Hoofdstuk VIII,a.), dat Rotterdam nog dezelfde dag moest worden overgegeven op zodanig tijdstip, dat de Duitsers nog bij dag licht de bezetting van de stad konden uitvoeren. Aangezien de tekst in Duitse schrijfletters was geschreven, achter op het eerder genoemde antwoord van de Kant.C., duurde het enige tijd, voordat deze was ont cijferd. Als gevolg van het bombardement was de telefoonverbinding met 's-Graven- hage verbroken, zodat overleg met de O.L.Z. was uitgesloten en de Kant.C. voor een zeer zware beslissing stond. De kolonel overwoog, dat met de uitgeputte troepen de verdediging, zonder hulp van buiten, tegen overmacht, niet meer lang kon worden volgehouden, ter wijl hulp van buiten niet meer was te verwachten. De Burgemeester van Rotterdam drong er op aan, de stad en de burgerbevol king niet langer aan verdere vernieling bloot te stellen. Lt.kol. van de Gen. Staf Wilson legde daarop, na de officieren te hebben bijeen geroepen, de volgende verklaring af: De kolonel antwoordde hierop: „capituleren". Lt.kol. Wilson deelde daarop mede, naar den Haag te zullen gaan, om de beslissing van de O.L.Z. te vernemen en zeide vervolgens: Daarna is lt.kol. Wilson met de hem toegevoegde officieren naar den Haag vertrokken. De Kant.C. deed daarop aan alle troepen het bevel geven, het vuren te staken en nadere bevelen af te wachten. 176 Kolonel, ik ben hier als gemachtigde van de O.L.Z. Namens de O.L.Z. vraag ik U, welke be slissing U afgesneden van Uw Chefs neemt. Gelet op het feit, dat de verbinding met de chefs is verbroken en dat alle middelen der verdediging thans zijn uitgeput en mede gelet op het ontzettende lijden, dat over de burgerbevolking wordt gebracht, verklaar ik, als gemachtigde van de O.L.Z., dat ik Uw beslissing goedkeur en de verant woording daarvan overneem. Indien ik te(juiste tijd niet meer bekend) niet terug ben, machtig ik U, de capitulatie aan te gaan.

NIMH | 1952 | | pagina 192