dat de verplaatsing met instemming van de D.E.V. geschiedde, over de te volgen weg. De luit.t.zee, C. van het gezamenlijke Landmacht- en Marinedetachement, was van het vertrek van zijn chef onkundig en vernam dit telefonisch te ongeveer 7.00. Nadat het gesprek met de C.-Vaartuigendepot hem geen uitsluitsel over zijn taak had gegeven, telefoneerde hij te ongeveer 11.00 met de D.E.V., die hem opdroeg, zich in verbinding met de voorm. Gam. C.,thans etappe-C., te stellen. Deze verwees hem naar de Kant.C. Bij het daarop gevolgde (reeds onder a vermelde) overleg met de Kant.C. bleek, dat het det. van het Vaartuigendepot niet in de verdediging van Rotterdam was ingeschakeld, hetgeen reeds uit de bezetting van de vier havens door delen van 11-25 R.I. is gebleken. Aangezien de onderhandelingen over de overgave reeds aan de gang waren, werd in de taak geen wijziging gebracht. Te 15.00 ontving de detachements C. de order, het vuren te staken. Bij de capitulatie is het detachement voor zoveel na te gaan ter plaatse ge bleven. De C. van de Afd. Rotterdam van het V.L.S.K.Lad., die zich met twee pelotons in het vierhavencomplex bevond, had tevergeefs getracht, inlichtingen te verkrijgen over de aard van de gevaren die tot het alarm van 4.00, dat vanwege de Kant.C. was bevolen, hadden geleid. Hij had zich, naar hij mededeelt, in verband met door de Spaansche Polder naderende parachutisten, met zijn korpscommandant (te 's-Gravenhage) in verbinding gesteld, die hem daarna in de loop van de morgen opdroeg, zo lang mogelijk werkzaam te blijven, doch niet het risico te nemen, dat zijn 13 stukken (2 tl.) in handen van de vijand vielen. Een eventuele aftocht kon het beste naar 's-Gravenhage plaats hebben. Deze korpscommandant had de Afd.C. dienen te verwijzen naar de Kringcom mandant te Rotterdam en deze gevaarlijke aanwijzingen niet mogen geven. Achtereenvolgens kreeg de Afd.C. daarop bericht, dat de parachutisten in de Spaansche Polder opdrongen, dat de infanterie op de havenhoofden zich voor af mars gereed maakte, dat de bruggen, die zijn enige terugtochtsweg vormden, door de genie zouden worden opgeblazen, dat de infanterie terugtrok en dat verdachte elementen onder het voeren van straatgevechten naar het Marconiplein oprukten. Een poging, om met de Kringcommandant verbinding te krijgen, mislukte door het falen der verbindingen. Een en ander was nu voor de Afd.C. aanleiding, om met zijn twee pelotons en zo waardevolle stukken 2 tl. via Gouda naar 's-Gravenhage te vertrekken, nadat hij reeds eerder de pelotonscommandant te Vlaardingen vrijheid van beweging had gegeven. Aangezien het 56e Peloton Lu.Mitr., op last van de C. van het Vaartuigen- 179

NIMH | 1952 | | pagina 195