Van het bombardement hadden de marinetroepen en de sectie van 3-IV-15 R.I. geen onmiddellijke last. Na het bekend worden van de capitulatie zijn de marinetroepen aangesloten op het Marinedepot, de sectie van IV-15 R.I. bij het bataljon in de Kralinger Hout. c. HET OOSTFRONT OP 14 MEI 1940 Het detachement marinetroepen, versterkt met een sectie van IV-15 R.I. en de M.C. van 1-11 R.I. (min een sectie), hield de opstellingen van de vorige dag bezet. De 11 C.Pag. was, zoals bij het Maasfront vermeld, verplaatst naar de omgeving van de Maasbruggen. Onder a is medegedeeld, dat C.-II-R.J. te 12.15 opdracht had ontvangen, stel ling te nemen achter de Groene Wetering, ten einde doordringen des vijands uit het oosten naar Rotterdam te beletten. C.-II-R.J. gaf aan de in zijn omgeving gelegerde Compn. bevel, te verzamelen op de Goudschesingel, gevolgd door bevelen aan de Treinen. Voor de in de omgeving van D.P.station gelegerde 2e Comp. ging dit bevel te 12.40 uit, dat de C.C. te 13.00 bereikte. Voor de 3e Comp., die met een sectie zw.mitr. het meest O.deel der stelling zou bezetten, werden 4 ledige vrachtauto's bestemd, waarop deze Comp. op het v. Alkemadeplein zou worden opgeladen. Dit opladen was te 13.30 juist geschied, toen het bombardement begon, dat noodzaakte tot verspreiden en dekking zoeken. Bij een korte pauze werd opnieuw ingeladen, doch de her nieuwde aanval dwong wederom tot dekking zoeken. Enige huizen stonden in vlammen en de goederentrein had enkele vol treffers. Te 13.45 kwam de le Comp. op de Goudschesingel, waar ook bommen waren ingeslagen. Van de Trein kon slechts een gedeelte van het Alkemadeplein weg komen. C.-II-R.J. gaf aan C.-3e Comp. het bevel, af te rijden naar Buitenzorg (aan de 's-Gravenweg ter hoogte van het Oostfront) en gaf ook aan de rest van het bataljon (min 2e Comp.) bevel, daarheen af te marcheren. De 2e Comp. verscheen niet op de aangewezen verzamelplaats. Te 15.00 bleken bij Buitenzorg van het bataljon aanwezig te zijn: Staf en Vbd.A., een sectie van le Comp., de 3e Comp. en M.C., alsmede van de Trein 5 goederenauto's. De munitie- en gereedschapswagens en de keukenwagen (of -auto) van 3e Comp. waren achtergelaten op het v. Alkemade plein. Een achttal gevorderde auto's was vernietigd en enige auto's van de Trein waren onbruikbaar. 184

NIMH | 1952 | | pagina 200