De 2e Comp., gelegerd in de Hoevestraat, N. van station D.P., wilde via het Hofplein de Goudschesingel bereiken, doch vernam van burgers, dat dit plein niet meer te gebruiken was. De C. koos daarom de omweg via het Noordplein. Aldaar vernam hij, dat de Goudschesingel door branden waarschijnlijk niet meer te be reiken zou zijn. Hij zond twee ordonnansen naar de B.C. op de Goudschesingel, waarvan er een terug kwam, die berichtte, dat de B.C. aldaar niet te vinden was. Na voorafgaande geruchten bereikte hem het bericht van de capitulatie, waarna de C.C. naar de Hoevestraat terugkeerde. Het weinig doortastende optreden van deze C.C. was oorzaak, dat de Comp. niet op de bestemde plaats is geweest. De le Comp., onder het bombardement marcherende met enen langs de huizen en met afstanden tussen de secties, had slechts met de le Sectie het verzamelpunt bereikt. De B.C. besloot bij Buitenzorg, in verband met de geringe beschikbare sterkte van het bataljon, niet stelling te nemen achter de Groene Wetering, doch front Z.O. te maken en de toegangswegen naar Rotterdam af te sluiten achter de ring- spoorlijn, tussen de Groene Wetering en M.C.-I-ll R.I. De le Comp. (een sectie) een sectie zw.mitr. moest het rechter gedeelte tot en met de 's-Gravenweg bezetten en de brug over de Groene Wetering bij Wou denstein afsluiten; de 3e Comp. (waarvan delen waren afgedwaald) een sectie zw.mitr. moest van 's-Gravenweg (niet inb.) tot Kralingscheweg afsluiten. Twee sectiën van M.C.-I-ll R.I. stonden achter de 3e Comp. De B.C. had een rijwielpatrouille gezonden naar Woudenstein, om aldaar verband op te nemen. De le Comp. (een sectie sterk) is tengevolge van de vluchtelingenstroom en doorkomende Ned. troepen niet verder kunnen komen, dan het snijpunt 's-Graven- weg en Laan v. Nooitgedacht, alwaar de C.C. met de beschikbare sectie de 's-Gra- venweg en de weg naar Woudenstein heeft afgesloten en patrouillegang heeft onderhouden met de Oude Plantage. De sectie bleef ter plaatse, toen mariniers, komende van de Oude Plantage, berichtten, dat de wapens waren neergelegd. De 3e Comp. heeft het haar toegewezen vak bezet. De B.C. heeft herhaaldelijk getracht, verbinding te krijgen met de Kant.C. en de 2e Comp., hetgeen niet gelukte. De Trein is niet kunnen worden aangetrokken, daar een deel daarvan ten on rechte een andere Trein was gevolgd en in Gouda is terechtgekomen, terwijl een deel naar het Westland is gegaan. Na 17.00 kwamen verschillende berichten binnen, dat de wapens waren neer gelegd. Een aantal mariniers en matrozen, die hun wapens hadden moeten afstaan, meldden zich, met het verzoek opnieuw te worden bewapend, ten einde weder 185

NIMH | 1952 | | pagina 201