Te 4.10 werd aan de Btn. bevel gegeven, zich gereed te stellen voor een vuur stoot 2, tempo 4 op het bruggenhoofd. Zij waren gereed resp. te 4.59 (re.Bt.), 5.17 (mi.Bt.), 5.37 (li.Bt.). Een art.off. inlichter werd naar het Beursstation gezonden, waar deze 5.15 aan kwam. Te 5.23 meldde C-Marinedet.-Vaartuigendepot, dat vliegtuigen op Waalhaven landden. Te 6.58 werd van de Kant.C. mededeling ontvangen van de plaats van een vij andelijke Bt., die nu en dan had gevuurd. De Bt. zou staan Z.W. van IJsselmonde. Een officier werd uitgezonden, ten einde van een flatgebouw af een panorama- schets te maken. Te 11.10 kwam bevel van de Kant.C., dat slechts op zijn last vuur mocht worden afgegeven. Omstreeks deze tijd vertrok de sectie van IV-15 R.I., die de Afd. beveiligde. Aan de Kant.C. werd nieuwe beveiliging gevraagd, die niét werd verleend. Na het bombardement werd een officier naar de Kant.C. gezonden, die te 16.35 terug kwam met de order: ,,Het vuren staken; ter plaatse nadere orders afwachten. Alle troepen, die U passeren en die U kunt bereiken, hiervan in kennis stellen". De munitiecolonne, keuken- en goederentreinen werden daarop een eindweegs ;iaar het O. verplaatst. Langs de commandopost van de Afd.C. en langs de Btn. trokken drommen vluchtelingen. Ook passeerden vele militairen, voor een deel ongeordend. De lt.kol., legerkorpsartillerie commandant, die tot nu toe bij de Afd. was geweest, vertrok naar het Artilleriecommando I L.K. in 's-Gravenhage. Toen geen orders kwamen en het contact met de Kant.C. was verbroken, zond de Afd.C. een officier naar C.-I L.K., met het volgende bericht: „Door mij is bevel ontvangen van kantonnementscommandant, vuur te staken en nadere orders af te wachten. Rotterdam brandt. Vele troepen verlaten Rotterdam. Ik verzoek 1-10 R.A te mogen redden en om Uw last, om te mogen vertrekken". Het antwoord, dat 19.00 binnenkwam, hield in, dat 1-10 R.A. was toegevoegd aan de verdediging van Rotterdam en dus bevelen moesten worden opgevolgd van de Kant.C. Rotterdam. Toen wederom een officier naar de Kant.C. werd gezonden, werd deze door Duitse soldaten ontwapend en teruggezonden. Vervolgens werd deze officier wederom naar C.-I L.K. gezonden, doch te Nieuwerkerk vernam hij de capitulatie van geheel Nederland (zonder Zeeland). Hij bracht dit over aan de Afd.C., die te 21.30 besloot, persoonlijk contact op te nemen met C.-I L.K., hetgeen te 22.00 geschiedde en waarbij bevel werd ontvangen, de wapens te vernietigen en naar Hillegersberg terug te keren. Tijdens de afwezigheid van de Afd.C. waren inmiddels de Duitsers bij de Afd. gekomen en hadden zij verschillende bevelen gegeven. 187

NIMH | 1952 | | pagina 203