Op dit kruispunt verzamelden meerdere groepen gewapende militairen. Op aan drang van de officieren heeft hij zich ten slotte persoonlijk met een auto naar het Departement van Defensie te 's-Gravenhage begeven, om instructies te vragen, waar hem de capitulatie werd medegedeeld en hem werd geraden, zijn Comp. te gaan ontwapenen. Het is hem daarna niet meer gelukt, zijn Comp. te bereiken. De oudste luitenant heeft, toen hij betrouwbare berichten had ontvangen omtrent capitulatie, de troep ontwapend, in de omgeving ingekwartierd en weder contact gekregen met C.-II-32 R.I., die eveneens op Capelle a/d IJssel was teruggeweken. C.-IV-10 R.I. heeft zich met zijn staf en het restant der le Comp. begeven naar het verzamelpunt van de auto's van het bataljon, het kruispunt van 's-Gravenweg en Hoflaan. Aldaar werd het bericht van de capitulatie ontvangen. Te 19.00 werden alle in die omgeving aanwezige troepen door de Duitsers ge vangen genomen en vervoerd naar de R.K. kerk, Stieltjesplein in Feyenoord. Van 1-11 R.I. bevond zich de le Comp. in de Wilhelminaschool aan de Croos- wijkschesingel; l-III-ll R.I. een S. van lie C.Mr, in een Gymnastiekschooi aan de linker Rottekade. Laatstgenoemde Comp. was reeds aangewezen, om te 14.00 de 3e Comp. bij het munitiemagazijn aan de Oude Kleiweg te gaan aflossen, toen het bombardement begon. Tijdens een pauze in het bombardement bracht C.-l-III-ll R.I. zijn Comp. naar het Noordplein, nadat uit een gebouw aan de rechter Rottekade munitie was weggehaald en d.m. van een op het Noordplein opgestelde Aut.trein was weg gevoerd. Te 18.00 verzamelden deze beide Compn. van 1-11 R.I. op de binnenplaats van de Heinekens Brouwerij, waar de B.C. zich bevond; aldaar werden de wapens afgelegd en werd de nacht doorgebracht. C.-ll R.I. was door de kantonnementscommandant niet betrokken geworden in de besprekingen omtrent de capitulatie. Hij vernam deze, toen hij na het bom bardement bij de Kant.C. werd ontboden. Het Marinedepot a/d Mecklenburglaan heeft met het oog op mogelijke bom aanvallen in de morgen van 14 Mei het gebouw ontruimd. Kort daarna viel artillerie vuur in de nabijheid. De compagnieën werden daarop, gedeeltelijk in de tuinen der huizen, gedeeltelijk nabij de Kralingsche Plas opgesteld. Na afloop van het bombardement is het personeel beschikbaar gesteld voor hulp verlening in de stad. 192

NIMH | 1952 | | pagina 208