III-F.S.reg.l (min een sectie), dat zich meester had gemaakt van Waalhaven is aldaar aanvankelijk als reserve gehouden, doch 11 Mei 5.00 in ijlmars op Dor drecht gedirigeerd. Te Waalhaven is nog met transportvliegtuigen geland II-F.S.reg.2 (dat nog niet in het parachutespringen was afgeoefend). Het Bat. is verplaatst naar Barendrecht. Tegenover Rotterdam Noord heeft zich dus uitsluitend gehandhaafd III-I.R.16, versterkt met een sectie van III-F.S.reg.l (te zamen 4y3 compagnieën) Tengevolge van het mislukken van de luchtaanval tegen den Haag, zijn ver schillende echelons, die te Ypenburg moesten landen, te Waalhaven geland, o.a. de gehele artillerie van de 22 Luftlande Division. De Duitsers hebben veel ver liezen geleden door het Nederlandse artillerievuur. Op 13 Mei en 14 Mei kwamen ten zuiden van Rotterdam aan de 9e Pantser divisie, onder bevel van Gen.Maj.Dr. Alfred Hubicki en de S.S. Leibstandarte Adolf Hitier2) onder bevel van S.S. Brigade Führer Joseph Sepp Dietrich, terwijl 14 Mei te Rijsoord aankwam de Gen.lt. Schmidt met de Staf van het XXXIXe Armeekorps, die het bevel kreeg over het Luftlandekorps, de 9e Pantserdivisie en de S.S. Leibstandarte Adolf Hitier. Gen. Student stelde zich op 14 Mei 2.00 onder bevel van Gen.lt. Schmidt. De S.S. Leibstandarte Adolf Hitler, die op 14 Mei aankwam, was aanvankelijk op 10 Mei ingezet geweest tegen Deventer en Zwolle, doch teruggenomen en over Gennep, 's-Hertogenbosch en de Langstraat aangetrokken bij de 9e Pantserdivisie De 9e Pantserdivisie behoorde tot het XXVI Armeekorps, de S.S. Standarte A.H. aanvankelijk tot het X Armeekorps. Beide korpsen behoorden tot het 18e Leger (Gen. der Art. von Küchler). 9e Pantserdivisie en S.S. Standarte werden van hun korpsen afgesplitst en vorm den nu met de 7e Vliegerdivisie het XXXIX Armeekorps, dat onder rechtstreeks bevel van de C. van het 18e Leger kwam te staan. Op 13 Mei, te 16.30 gaf C.-18e Leger van zijn commandopost te Uden een bevel uit voor de aanval op de Vesting Holland. Daaruit volgen enkele punten hieronder: 196 2. 18 Armee leitet am 14.5 den zusammengefaszten Angriff gegen die Festung Holland von Norden, Osten und Süden ein. 3 x) In Duitse officiële stukken wordt de houding van de sectie (twee officieren en 52 man), die zich zonder verbinding met de Z. oever op de N. oever hadden gehandhaafd, ten zeerste en terecht geprezen. 2) Gemotoriseerd regiment met artillerie, luchtdoelart. enz., een van de best uitgeruste formaties van het Duitse leger. S.S. Brigade Führer staat gelijk met de rang van Gen.Major. Normaal werd een Standarte gecommandeerd door een Standarten Führer (Oberst of Oberstlt.).

NIMH | 1952 | | pagina 212