Op 14 Mei te 12.00 ging een nieuw korpsbevel uit, dat o.m. de samenwerking met het luchtwapen en het inschieten van de zware veldhouwitser batterijen op de weerstandsnesten op de noordoever van de Maas regelde. Dit korpsbevel is niet aanwezig, doch wel het bevel, als uitvloeisel daarvan gegeven door de C. der 9e Pantserdivisie en dat is opgenomen als Bijlage V. Daaruit blijkt, dat de aanval op Rotterdam te 15.30 (13.50 Ned. tijd) zou worden ingezet, na een luchtbombardement te 13.20 (Ned. tijd). De groepering voor de aanval blijkt uit schets/kaart Nr. 13. De naar de Kant.C. gezonden parlementair kwam te 12.00 (Ned. tijd) terug en meldde, dat hij urenlang in Rotterdam was opgehouden, kennelijk om tijd te winnen voor een bespreking met de Ned. Regering. Hij had echter de indruk ge kregen, dat er wel neiging voor het onderhandelen over de overgave bestond. Een Ned. parlementair zou te 12.40 aan de noordelijke brug in Rotterdam verschijnen. Op grond van dit bericht besloot de Korpscommandant, de op 13.20 vastge stelde bomaanval voorlopig te verschuiven. Aan het Vliegerkorps Putzier, dat voor de bomaanval was aangewezen, werd te 12.00 (Ned. tijd) het volgende radiobevel verzonden: Onmiddellijk daarna begaf, volgens het dagboek, de Korps C. zich met zijn Ch. v. d. Staf naar de nieuwe commandopost van de 9e Pz.Div. op het eiland, tussen de noordelijke en zuidelijke brug. Te 12.30 verscheen aldus het dagboek een door de Ned. commandant ge zonden onderhandelaar met een brief van de Ned. commandant, die kennelijk slechts een uitstel beoogde, daar de onderhandelaar geen enkele volmacht bezat en in de brief slechts algemeenheden werden vermeld. Te 12.50 (Ned. tijd) werd de Ned. kapitein met een nieuwe tijdslimiet terug gezonden, die was vastgesteld op 16.20 (Ned. tijd). 199 Ich ersuche Sie, als Mann von Verantwortungsgefühl daraufhinzuwirken, dass diese schwere Schadigung der Stadt unterbleiben kann. Als zeichen des Einverstandnisses ersuche ich Sie sofort um Hersendung eines Parlamentars, der mit den notwendigen Vollmachten ausgestattet ist. 1st binnen zwei Stunden nach Uebergabe dieser Mitteilung keine Antwort in meinem Besitz, so bin ich gezwungen, die scharfsten Vernichtungsmittel anzuwenden. Der Befehlshaber der deutschen Truppen gez.: Schmidt. „Bombangriff Rotterdam wegen Übergabe verhandlungen aufgeschoben. Neue Start- bereitschaft melden" x). Aan L.F1. Kdo 2 is (afzender niet bekend) een radiobevel gezonden luidende: „Angriff wegen Verhandlungen aufgeschoben, Startbereitschaft sofort wieder herstellen". Vliegerkorps Putzier behoorde tot de 2e Luftflotte, onder bevel van Gen. der Flieger Kesselring.

NIMH | 1952 | | pagina 215