Er blijkt dan verder, dat met de overgave van de stad, regeling van de afgifte der wapens en de afvoer der krijgsgevangenen de C. der 7e Fl.Div. (gen. Student) werd belast, omdat zijn troepen 2 dag geheel op zichzelf aangewezen, rondom door de vijand ingesloten, voorbeeldig strijdend, het terrein in de strijd tegen vijandelijke overmacht hadden vastgehouden en aldus de aanval op de Vesting Holland van het zuiden uit hadden mogelijk gemaakt. De 7e Fl.Div. zou daarom de stad ook alleen bezetten. Tegen de avond werd gen. Student vermist en werd vastgesteld, dat hij, tijdens de technische besprekingen over de overgave, van onbekende zijde een schot in het hoofd had gekregen en gewond in het ziekenhuis te Rotterdam lag. Nadat troepen van de 7e Fl.Div., de stad waren binnengetrokken, stootte te 19.30 (17.50 Ned. tijd) de Leibstandarte S.S Adolf Hitler" door het westelijk deel van de stad onder grote moeilijkheden en ontzette deze de zuidelijke groep van de ingesloten 22. (Luft-) Inf.Div. 2). Delen van de 9e Pantzerdivisie be reikten door de brandende stad de noorduitgang en de weg naar Amsterdam. Er wordt beschikt over fotocopieën van de twee berichten, die C. XXXIX.A.K. zond aan de C. van het 18e Leger naar aanleiding van de overgave: Het ene luidde: 202 Etwa 50 Bomben trafen den Stadteil am Nordufer der Neuen Maas, Rotterdam-Mitte und- Ost. Auch durch die vom Boden abgeschossenen roten Leuchtkugeln konnte der Angriff nicht mehr aufgehalten werden. Diese Stadteile wurden stark zerstört und brannten an vielen Stellen so stark, dass durch die Rauchschwaden eine weitere genaue Beobachtung nicht mehr möglich war. 17.00 Uhr. Der zur weiteren Beobachtung angesetzte. Art. Flieger meldet, dass Kolonnen Rotterdam nach Norden verlassen. 17.10 Uhr. Um 17.10 Uhr erscheinen beim Kd.Gen.holl. Unterhandler, darunter Oberst Scharroo, der Kommandant von Rotterdam selbst, der einen völlig verstörten Eindruck macht. Die Stadt wird bedingungslos übergeben. 18.30 Uhr. Das Gen.Kdo. meldet die übergabe von Rotterdam an A.O.K. 18. Auch nach demAngriff der Kampfflieger schiessen kurze Zeit 23 feindl. Batterien aus Richtung Autobahn siidl.Delft nach Overschie hinein. 1) An A.O.K. 18. Rotterdam 18.00 Uhr übergeben. Einmarsch erfolgt sofort. Erbitte Abholung Komman- deur Rotterdam bei XXXIX A.K. in Rijsoord. Etwa 300 gefangene. Gen.Kdo XXXIX A.K. I.C. Dringend 18.23. Dit was de aanval, die door delen van het I L.K. op Overschie was ingezet. 2) Te Overschie.

NIMH | 1952 | | pagina 218