Het tweede luidde: Uit het eerste bericht zou blijken, dat de bedoeling van C.-XXXIX A.K. is geweest, kolonel Scharroo te doen afvoeren. Uit een radiobevel aan het Luftflotten Kommando 2 en uit het dagboek van het Oberkommando van de Legergroep B (waartoe het 18e en het 6e Leger be hoorden) blijkt, dat veldmaarschalk Goering, opperbevelhebber van het Lucht- wapen, heeft bevolen (vermoedelijk aan de C. v/h Luftlandekorps, gen. Student) om, zonder rekening te houden met capitulatie onderhandelingen, door te breken naar gen. Sponeck, die in Overschie zat ingesloten en dat hij (Goering), indien hij niet onmiddellijk mededeling ontving van het begin van die doorbraak, tussen 19.00 en 20.00 (Ned. tijd 17.2018.20) door een Kampfgeschwader in drie groepen een bomaanval op de stad zou doen uitvoeren. Dit radiobevel aan Lt.Fl.Kdo. 2 werd 18.10 (16.30 Ned. tijd) aangeboden, doch door „schlüsselschwierigkeiten" vertraagd en eerst te 20.02 (18.23 Ned. tijd) ver zonden. Hierbij zij opgemerkt, dat gen. Student, bevelhebber van het Luftlandekorps, aanvankelijk onder de Luftwaffe ressorteerde en eerst na aankomst van gen. Schmidt bij het 18e Leger werd ingeschakeld. Het bevel van Goering heeft, zoals het vorenstaande aantoont, geen uitvoering meer gehad, daar Rotterdam in de middag reeds was gebombardeerd en de ont zetting van Sponeck reeds aan de gang was. Het geeft intussen wel een kijk op de bevelsverhoudingen. b. DE ROTTERDAMSE POLITIE Aangezien door de aanval op Rotterdam de Politie aldaar rechtstreeks is betrok ken geworden in de oorlogshandelingen, is het van betekenis, hieraan een korte beschouwing te wijden. Sedert 8 Nov. 1933 was hoofdcommissaris van politie Mr. L. Einthoven, aan wie 1 Dec. 1939 een jaar verlof was verleend in verband met zijn benoeming tot gedelegeerde van de Centrale Raad van Advies inzake ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerden. 204 Rijsoord 14.5. 19.10. Neue Feind Abendmeldung. Rotterdam hat 18.00 bedingungslos kapituliert. Ungefahr 2-3000 Gefangene. Waffen werden gesammelt und übergeben. Rotterdam brennt nach eigenen Fliegerangriff an vielen Stellen. get. onleesb.

NIMH | 1952 | | pagina 220