Een en ander werd uiteraard door de T.B.Z.L. doorgegeven aan zijn onder commandanten. Op 9 Mei 1940 gaf de T.B.Z.L. nog uit een Bevel voor de graad van strijd vaardigheid voor 9/10 Mei en volgende dagen". Een afschrift van dit bevel is als Bijlage III opgenomen. Als uitvloeisel daar van diende dus van 9 Mei vóór zonsondergang af o.m. de volgende toestand te bestaan. Aan de Maasbruggen te Maastricht, aan de bruggen over het Julianakanaal en aan een aantal objecten in het vak van 11-37 R.I. moesten de slagsnoerleidingen en de ontstekingsmiddelen aangebracht zijn. Aan alle overige objecten moesten de slagsnoerleidingen zijn aangebracht. Alle hindernissen in de nabijheid van de grens moesten gesloten zijn. Bovendien moesten van 10 Mei 1.00 af de bruggen over het Julianakanaal en over de Maas afgesloten zijn, met uitzondering van: de sluis bij Borgharen; de brug bij Geul; de brug bij Stein; de brug bij Berg de brug bij Stevensweert. Deze bruggen moesten door balken, bomen of kettingen afgesloten worden teneinde het verkeer van tijd tot tijd na controle door te laten. Op nader bevel zouden ook deze bruggen worden afgesloten. Bij de permanente vechtwagenhindernissen mochten nog geen draden worden doorgeknipt. Grenspatrouilles, onder commando van een officier of dienstdoend officier, namen in de vakken van III, II en 1-37 R.I. in avond en nacht van 9/10 Mei de grens waar. Door de zorg van C.-III-37 R.I. werd het treinverkeer langs de spoorlijn Aken- Herzogenrath-Geilenkirchen permanent waargenomen. Op 9 Mei 23.15 werd door de O.L.Z. het bevel gegeven: „Volledige graad van strijdvaardigheid" van 10 Mei 3.00 af. Van dat tijdstip af was dus iedere commandant ter plaatse tevens bevoegd en verplicht brugvernielingen te doen uitvoeren, zodra het gevaar dreigde dat de brug onbeschadigd in handen van de vijand zou vallen. De T.B.Z.L. gaf dit bevel van de O.L.Z. aan zijn ondercommandanten door met de toevoeging, dat de volledige graad van strijdvaardigheid ook reeds vóór 3.00 mocht worden ingenomen, indien de ondercommandanten zulks nodig achtten. 8

NIMH | 1952 | | pagina 22