9/10 Mei werd ongewoon veel bezoek waargenomen bij de Duitse consul, Kralin- ger Plaslaan 14. Voorts had de Politie opgemerkt, dat op de grote wegen benoorden Rotterdam auto's waren geplaatst en bijzondere bewakingsmaatregelen waren getroffen en dat ook de wegen bij Waalhaven extra werden bewaakt. Van bijzondere maatregelen van het garnizoen te Rotterdam was niets bemerkt. De overval op 10 Mei bracht verschillende bureaux en afzonderlijke politie mannen in daadwerkelijk contact met de Duitsers, terwijl de bezetting van de zuidelijke Maasoever en het Noordereiland de Politie op de linker Maasoever van die op de rechter Maasoever afsneed. De wacht van het Mobiele Vendel van de Burgerwacht bij de Drinkwater leiding zag de Duitse watervliegtuigen op de Maas dalen. De C. verkreeg van de C. van de Burgerwacht toestemming, het vuur te openen, zodat zijn wacht de enige afdeling was, die onmiddellijk daadwerkelijk kon ingrijpen. Deze wacht werd door de kantonnementscommandant gevorderd ingevolge Art. 36 van de Oorlogswet, waarmede zij in militair verband trad. De H.C.v.P., die op alle gebeurlijkheden voorbereid wenste te zijn, vroeg en verkreeg versterking van militairen, bestaande uit een detachement van 30 ser geanten van het Depot luchtstrijdkrachten, dat op het Centraal bureau werd geplaatst. Verschillende gevallen tonen wel aan, hoe moeilijk het voor goed vaderlands gezinde en flinke politiemannen was, zich passief tegenover de Duitsers te gedragen en vermoedelijk hebben deze zich niet gerealiseerd, dat zij zich niet in de strijd mochten mengen. In de namiddag van 10 Mei is van de H.C.v.P. een desbetreffende order uitge gaan, die echter het bureau Charlois niet schijnt te hebben bereikt. De volgende gevallen, ontleend aan politieverslagen te Rotterdam, verdienen vermelding: De majoor van politie, J. Hordijk, van de Afd. vervoerwezen, ontwaakte door het bombardement van Waalhaven in zijn woning op de Admiraliteitskade en begaf zich op straat. Op de Oosterkade bemerkte hij een aldaar gedaald water vliegtuig, aan een vleugel beschadigd. Duitse militairen hadden zich ontscheept en stonden op de kade nabij het Maasstation met hun wapens naast zich. De majoor zag, dat een burger foto's nam, nam het toestel in beslag, begaf zich met getrokken pistool naar de Duitsers en belette hen, de wapens te nemen. Bij hem stond een soldaat van het Ned. leger, die bij het Maasstation op wacht had gestaan. Kort daarna kwam ook de agent v. Buuren, wie Hordijk toeriep: ,,Ze blijven eraf". 214

NIMH | 1952 | | pagina 230