De Duitsers bereikten het bureau Charlois te -f 12.00 en verboden aan vankelijk de politie het bureau te verlaten, welk verbod eerst te 15.00 werd op geheven. Een der politiemannen had waargenomen, dat bij de nadering van een Duits officier op een rijwiel een Nederlandse militaire afdeling, met achterlating van de mitrailleur, was weggetrokken. Hij trachtte de mitrailleur zelf te bedienen en toen dit niet gelukte, schoot hij met zijn dienstpistool de Duitser neer. Een andere agent moest met een aantal Duitse officieren, die scholen wilden vorderen, mede. Hij wist, toen de eerste school werd bereikt, te vluchten, wierp de sleutels in het water en sprong er daarna zelf in, om naar de rechter Maasoever te zwemmen. Hij werd met een boot achterhaald, doch er zijn geen maatregelen tegen hem genomen. De chef van het bureau Nassaukade (Noordereiland) die zich 10 Mei per auto, vergezeld van de hoofdinspecteur, chef van het bureau Sandelingeplein naar de linker Maasoever wilde begeven, slaagde daarin niet meer, aangezien op de oprit van de Willemsbrug Duitse soldaten naderden; zij slaagden er in, te keren en te ontkomen. De chef van het bureau Nassaukade heeft daarna nog getracht, te voet verder te gaan; het gelukte echter niet meer. Een andere inspecteur van dit bureau was het echter gelukt. In de Koningshaven watervliegtuigen ziende, waarschuwde hij de wacht aan de Hefbrug, bestaande uit een sergeant en twee soldaten, om de brug op te halen en hij begaf zich daarna met een patrouille naar de Koninginnebrug, teneinde deze te doen openen. Beide po gingen mislukten. Op het Z.bruggenhoofd van die brug werd de patrouille be schoten door een Duitse patrouille, waarbij de agent B. Feunekes dodelijk werd getroffen. De agent B. L. Raes van het bureau Nassaukade, die op surveillance was, begaf zich na het dalen der watervliegtuigen naar het Antwerpsche Hoofd. Hij wenkte de aan land komende Duitsers, om terug te gaan en toen deze daarop geen acht sloegen, greep hij naar zijn pistool, waarop hij werd neergeschoten. Nadat zijn lijk 3 dagen op de wal had gelegen, werd het door de Duitsers ingenaaid en verzwaard te water geworpen, waaruit het later is opgehaald. Een gerucht, dat een man in burger, gekleed in een rijbroek met hoge laarzen uit een vliegtuig was gekomen en zich over de Maasbrug naar de rechter Maasoever had begeven, heeft later bevestiging gevonden in de mededeling van een serg.maj. der mariniers, die een dergelijke figuur heeft neergeschoten. Het bureau aan de Nassaukade werd spoedig door de Duitsers bezet; de politie werd ontwapend en gevangen gezet in de cellen, omdat, naar de Duitsers be weerden, uit het bureau zou zijn geschoten. Toen later van de rechter Maasoever schoten het bureau troffen, w.o. ook een granaatschot, werden de politiemannen naar de kelder van de Oranjeboombierbrouwerij gebracht. 218

NIMH | 1952 | | pagina 234