De hoofdagent L. v. d. Band, wijkagent op het Noordereiland, werd op straat door de Duitsers aangehouden en in het zwembad bij de Willemsbrug gevangen gezet. Aldaar heeft hij waargenomen, dat twee burgers zich in de uniform van Duits soldaat en Feldwebel kleedden. Later werden aldaar nog Nederlandse sol daten gebracht. Toen het zwembad lek was geschoten en zonk, zijn de gevangenen ondergebracht in en bij een garage op de Maaskade, waarna door inslaan van Nederlandse projectielen alles uiteenspatte en bedoelde hoofdagent over de tuin schutting terecht kwam bij zijn eigen huis, dat aan het Burgemeester Hofmanplein lag. Aldaar bleek een Duitse dokter een hulppost te hebben ingericht. Bedoelde hoofdagent was vervolgens de enige dienstdoende politieman op het eiland en heeft een belangrijke rol gespeeld bij de regeling van de gang van zaken ten opzichte van de burgerbevolking, zoals de voedselvoorziening, de onderbren ging, het voorkomen van plunderen, identificeren en begraven van lijken e.d. Aan het bureau Sandelingeplein, schuin tegenover het Zuiderziekenhuis, ver zamelden de aldaar thuisbehorende politiemannen en zij, die de rechter Maasoever niet konden bereiken of, op het bericht, dat het bureau Nassaukade door de Duitsers was bezet, daar niet meer waren heengegaan. De groepen van de Karabijnbrigade zijn, geheel uitgerust en van rijwielen voor zien, onder bevel van een inspecteur, verplaatst naar het posthuis linker Veerdam (bij mond Rijnhaven) en gedeeltelijk per roeiboot, gedeeltelijk met het veer naar de rechter Maasoever overgestoken. De roeiboten zijn door Ned. militairen, die de uniform niet herkenden, beschoten. De telefonische verbindingen van het bureau Sandelingeplein met de rechter Maasoever zijn herhaaldelijk van Ned. militaire zijde verbroken geweest. Aan vankelijk waren daar geen Duitsers, en hoewel in de middag een order werd ont vangen, dat niet aan de strijd mocht worden deelgenomen, is er toch in samen werking met burgers en Ned. militairen een soort inlichtingendienst ingesteld en werden de binnenkomende berichten gesorteerd en naar het kantonne- mentsbureau op de Veemarkt doorgegeven. Aldaar heeft men deze berichten niet vertrouwd en gemeend, dat de Duitsers hier achter zaten. Aan het bureau zijn in arrest gesteld een aantal verdachte burgers en N.S.B.ers en eveneens een aantal Duitse krijgsgevangenen. Een gewapende Duitse soldaat werd door een verpleger van de G.G. en G.D. binnengebracht, ontwapend en opgesloten. Een der gevangen Duitsers was een technische student, die zeer ont hutst was, toen hij hoorde, in Nederland en niet in Engeland te zijn. Toen de Duitsers het Zuiderziekenhuis in beslag namen voor hun gewonden, deed zich het merkwaardige feit voor, dat daartegenover Duitse krijgsgevangenen in een politiebureau waren opgesloten. Terwijl het personeel van het bureau Nassaukade op 11 Mei opgesloten zat in de schuilkelder van de bierbrouwerij, kon van het Sandelingeplein uit de surveillance 220

NIMH | 1952 | | pagina 236