C.-269e Divisie, die met enig beveiligend personeel langs een meer westelijk gelegen weg Vijlen was gepasseerd, bereikte de Geulbrug bij Mechelen voordat de spits der voorhoede daar was aangekomen. Een paar pantserwagens van de 4e Pantserdivisie, die kort vóór de aankomst van C.-269e Divisie Mechelen hadden bereikt, bogen in noordelijke richting af, zonder een poging te hebben gedaan de niet vernielde brug te overschrijden of de kazematbezetting buiten gevecht te stellen. C.-269e Divisie zond enig personeel van zijn staf ter verkenning van de brug vooruit. Na een kort vuurgevecht legde de kazematbezetting de wapens neer en overschreed de Divisiestaf de brug. Nadat de Hollanders waren gedwongen de springlading te verwijderen, overschreed de intussen aangekomen spits van de voorhoede om 5.00 de brug, waarna richting Heienrade werd opgerukt. De zuidelijke spits van de 4e Pantserdivisie werd na opruiming van de weg versperring bij Mamelis, onder vuur genomen door de bezetting van kazemat Nr. 1 en de noord daarvan opgestelde zware mitrailleur. Het opruimen van versperring 150 kon daardoor pas geschieden, nadat de geboden weerstand was gebroken door het omvattende optreden van enige tanks. Aan Nederlandse zijde sneuvelden twee manschappen. De rest der Nederlandse bezetting van Nijswiller, waarbij de C.C., was intussen op bevel van C.-III-37 R.I. teruggetrokken in de richting van Gulpen, doch kon deze plaats niet meer bereiken. Tussen Nijswiller en Partij geraakte zij temidden van doorgebroken Duitse gemotoriseerde troepen die uit Mechelen naar het noorden waren afgebogen. Gevangenneming volgde. Andere delen der 4e Pantserdivisie rukten van Laurensberg en Orsbach in de richting Simpelveld op en wisten de Nederlandse 4e Sectie van 1-III-37 R.I. vol komen te verrassen. Zulks was hier te wijten aan de omstandigheid dat de S.C. niet ingelicht was omtrent de grensoverschrijding, waardoor de aandacht van het personeel der sectie uitsluitend was gericht op het bevuren der overkomende vliegtuigen. De sectie bood geen weerstand doch trok, zonder daartoe bevel te hebben ge kregen, in westelijke richting terug. Zuid van Eis geraakte zij ingesloten, waarna overgave volgde. De Duitse opmars was zo snel geschied dat geen man van de terugtrekkende le Compagnie Gulpen bereikte. In het vak van 3-III-37 R.I. ontving de C.C. om 4.00 bericht van grensover schrijding bij Locht en Kerkrade. Iets later meldde óók de C. van de sectie Eygelshoven nadering van vijandelijke afdelingen uit oostelijke en noordelijke richting. 15

NIMH | 1952 | | pagina 29