Telefonische verbindingen De enige telefonische verbinding (waarop ook de telex was ingeschakeld) met het Algemeen Hoofdkwartier liep over Zwolle. Een tweede verbinding, via de Afsluitdijk, was aangevraagd, doch wegens overbezetting van de kabel kon hier aan niet worden voldaanx). Aangezien de verbinding over Zwolle langs de spoorbrug bij Katerveer liep, was deze kwetsbaar. Voor de verbindingen in zijn gebied beschikte de T.B.F. voornamelijk over P.T.T. verbindingen Op de automatische telefooncentrale te Zwolle waren Assen, Hoogeveen, Beilen, Norg en Vries aangesloten. Rekening houdende met storing, was een bovengrondse lijn aangelegd van Norg (voorbereide cp. v/d T.B.F.) naar Vries (C.-Groep Groningen) en een kabelver binding naar Beilen (C.-Groep Assen). C.-II-33 R.I. (Vak Hoogeveen) was slechts automatisch te bereiken en uitvallen van Zwolle zou deze cp. uitschakelen uit het tfn. verkeer. Van 7 Mei af werden bewakingsdetachementen geplaatst op de telefoonkan toren te Winschoten, Stadskanaal, Ter Apel, Emmen, Beilen, Coevorden, Sneek en Franeker, die deze moesten beveiligen tegen aanslagen van kwaadwilligen (5e colonne). Alarmering De alarmering door de grenstroepen moest in hoofdzaak langs telefonische weg plaats hebben. In de marechausseekazernes te Coevorden en Nieuwe Schans waren auto matische radiozenders geplaatst, die door de marechaussee in werking moesten worden gesteld. De T.B.F. beschikte op zijn cp. over een ontvangtoestel om de alarmseinen op te vangen. g. GENEESKUNDIGE DIENST Hoewel de T.B.F. in de loop van de mobilisatie had verzocht om een of meer sectiën Verbandplaatsafdn., was hieraan niet voldaan, omdat de O.L.Z. het niet gewenst achtte, voor dit doel sectiën te vormen, zulks in verband met de grote verspreiding en de geringe sterkte der troepen en met hun taak. In een barak aan de Heerenweg te Groningen (inlaadplaats) was materiaal op gelegd voor bataljonsverzamelplaatsen van gewonden en voor 2 afvoerhavens. Voorbereid was de inrichting van: afvoerhavens te Groningen en Appelscha. 18 Het is verwonderlijk, dat dit gehandhaafd bleef, ook tijdens de perioden van spanning en dreiging.

NIMH | 1952 | | pagina 32