Van 4-37 G.B. (min twee sectiën) was een sectie opgesteld aan de spoorweg overgang in de kunstweg Neerbeek-Geleen en een sectie aan de 800 m N.W. daarvan gelegen spoorwegovergang. De sectiën beschikten niet over kazematten. C.-4-37 G.B. bevond zich te Neerbeek. Overzicht der gebeurtenissen bij 1-37 R.I. Ingevolge de daaromtrent gegeven bevelen, zijn door de officieren, sectie commandanten en daartoe aangewezen onderofficieren der 3e Compagnie voort durend grens-patrouilles gereden. Zulks had ongelukkigerwijze tengevolge, dat nog vóór 4.00 drie van de vier sectiecommandanten in handen van de vijand vielen. C.-le Sectie onderging dit lot omstreeks 3.00, kort vóór versperring 91 op de weg Waubach-Geilenkirchen, waar hij op Nederlands gebied door een Duitse patrouille werd verrast. Eén man zijner patrouille wist te ontkomen en het ge beurde op de sectie-commandopost te melden, vanwaar het telefonisch werd doorgegeven aan de C.C. C.-2e Sectie viel omstreeks 3.30 aan de grens N.O. van Bouwberg in 's vijands handen. Zijn groepscommandanten zijn daarvan onkundig gebleven. C.-3e Sectie werd omstreeks 3.45 bij de boerderij Heringhof door een Duitse officierspatrouille, gevolgd door wielrijders, tot overgave gesommeerd. Dit voorval was waargenomen door Nederlandse douanebeambten, die zulks mededeelden aan de commandant van de groep aan de Heringsweg. Bij de le Sectie had uitschakeling van de sectiecommandant ten gevolge dat de groepen terugtrokken zonder nog contact met de vijand te hebben verkregen. De oostelijke groep van de 2e Sectie bij Bouwberg werd kort vóór 4.00 door vijandelijke patrouilles overvallen en na een kort gevecht gevangen genomen. De verder westelijk opgestelde groep was hierdoor gewaarschuwd, ontving de vijand met vuur en trok daarna per rijwiel terug, onder medeneming van de lichte mi trailleur. De door de douanebeambten gewaarschuwde groep van de 3e Sectie aan de Heringsweg heeft de kort daarop naderende vijandelijke wielrijders onder vuur genomen en is daarna eveneens teruggetrokken. Alle overige groepen der 2e en 3e Sectie trokken bij de nadering des vijands terug. Zij hebben niet meer aan de strijd deelgenomen. De luitenant, commandant der 4e Sectie heeft in de vóórnacht, vanaf de toren van Jabeek, vele waarnemingen gedaan omtrent Duitse troepenverplaatsingen langs de weg Gangelt-Susterseel, welke hij doorgaf aan zijn C.C. Geruime tijd vóór 4.00 overschreed de vijand noord van Jabeek de grens, overmeesterde de mitr. groep aldaar en rukte op in de richting Bingelrade. De S.C., die op zijn commando post te Jabeek ongemoeid werd gelaten, hield tot 5.00 zijn B.C. op de hoogte 23

NIMH | 1952 | | pagina 37