Verder oostelijk werd geen contact met vijand verkregen. De compagniescommandant trok te ongeveer 12.15 terug. Hij had geen telef. verbinding met de B.C., doch wel met C.-le Comp. te Hoogeveen, die hij volgens zijn gevechtsbericht inlichtte omtrent zijn terugtocht, hetgeen niet overeenstemt met het bericht van de commandant van die Comp. De ie Comp. werd niet aangevallen. De C.C. heeft volgens zijn gevechtsbericht na het bevel vernielen geen contact meer met zijn B.C. of zijn nevencommandanten gehad, wel echter met C.-33 R.I. en de T.B.F., doch deze konden hem niet inlichten omtrent de toestand in de rest van het bataljonsvak. Tenslotte vernam hij van burgemeesters en van burgers, dat de Hoogeveensche Vaart zowel ten W. als ten O. van Hoogeveen door de Duitsers was overschreden. In verband daarmede gelastte hij de terugtocht voor zijn compagnie, verliet hij Hoogeveen te 14.00 en trok hij via Ruinen (verlaten cp. van de B.C.) en Noord- wolde op Wolvega terug. De Vakcommandant, C.-II-33 R.I. was door het verbreken van de telefonische verbinding zonder verband met zijn Groeps C. en met zijn ondercommandanten. Hij had op bevel de Treinen naar Wolvega gezonden. Eerst te ongeveer 12.00 ontving hij bericht van C.-3e Comp., dat de bezetting van Ossesluis was terug geweken. Hij zond bevelen aan zijn C.Cn. voor de terugtocht en verplaatste zich naar Steenwijk (12.35). Onderweg ontving hij bevel van zijn Groeps C., om terug te trekken op de Wonsstelling. Te Steenwijk verzamelde hij de 2e Comp., de restanten van de 3e Comp. en de M.C. Met de le Comp. heeft hij eerst in N.Holland weder contact gekregen. Vak 1 G.B., tot de strijd in de q-lijn In dit vak overschreden de Duitsers te ongeveer 4.00 de grens op de volgende punten: - bij De Haandrik (2 km Z.W. van Coevorden), richting Krimbrug (3056); - bij Nieuw Schoonebeek, richting Oud Schoonebeek; - bij Zwartemeer, richting Klazienaveen - bij Barger Compascuum, richting Emmen. C.-l G.B. ontving slechts van De Haandrik en Zwartemeer bericht, hetgeen hij aan de Groeps C. en de T.B.F. meldde, van wie hij het bevel „vernielen" ontving, dat hij aan zijn C.Cn. doorgaf. De C. van het Vak Coevorden C.-2-1 G.B. ontving 25 1) Vermoedelijk zijn reeds voor het aanvalsuur patrouilles over de grens gekomen.

NIMH | 1952 | | pagina 39