rechtstreeks van de T.B.F. bevel, de vernielingen uit te voeren en op de Q-lijn terug te gaan. Bij de uitvoering werd het object Krimbrug (3056) vergeten en juist op dit punt verscheen te ongeveer 5.00 een Duitse cavaleriepatrouille, die werd verjaagd, ver volgens een lichte pantserwagen en cavalerie te voet, ter sterkte van een compagnie. De sergeant, commandant, heeft met de lichte mitrailleur de vijand geruime tijd van zich af weten te houden en moest zich eerst na enige uren, na omtrokken te zijn, overgeven. Verscheidene Duitsers, w.o. een officier zijn hier gesneuveld. De C.C. heeft zijn sectiën te Coevorden opdracht gegeven, terug te gaan op de Q-lijn, heeft zelf het springen der bruggen ten N. van Coevorden gecontroleerd en is daarna teruggegaan op zijn nieuwe cp. te Elim (N.W. van de Krim), waar hij te 6.30 aankwam. Hij kon daar geen verbinding krijgen met C.-l G.B., doch wel met de Groeps C. te Beilen, aan wie hij zijn aankomst in de Q-lijn meldde. Voor zoveel na te gaan, moesten twee sectiën en de sectie zw.mitr. teruggaan op de Hoogeveensche Vaart bij Geesbrug en Zwinderen, waar zij onder bevel zouden komen van C.-1-1-36 R.I., terwijl de sectie Nieuw-AmsterdamErica terug moest op samenkomst van Hoogeveensche Vaart en Jongbloedvaart. C.-2-1 G.B. moest dus het bevel voeren over de sectie De Krim en de sectie, die te Nieuwlande moest post vatten. De indruk bestaat, dat de bevelsverhouding niet goed vast stond, omdat deze C.C. zich beklaagt, dat hij geen verbinding had met de sectiën te Geesbrug en Zwinderen en C.-1-1-36 R.I. mededeelt, dat hij met De Krim geen verband had, nadat de bruggen waren gesprongen. Op het gedeelte GeesbrugZwinderen is van deze compagnie aangekomen (voor zoveel althans is na te gaan): 1 stuk pag., 1 sectie zw.mitr. en 2 sectiën, onder bevel van twee luitenants. C.-2-1 G.B. heeft eenmaal met een dezer officieren verbinding gehad, waarbij hij deze opdroeg, naar eigen goeddunken te handelen en voor grote overmacht terug te trekken in de bekende richting (via Drijber). De bedoelde luitenant had tevergeefs getracht, verbinding met zijn nieuwe C.C. te Gees (C.-1-I-36 R I.) te krijgen. C.-2-1 G.B. had te Elim slechts onder zijn feitelijk bevel de sectie Nieuwlande en de sectie van 9e Dep.Bat. (die het telefoonkantoor Coevorden had bewaakt). Met de Krim bestond geen tfn. verbinding. Een vaandrig, die in de omgeving van Coevorden belast was geweest met het doen springen van een aantal bruggen, heeft na het springen der bruggen bij Hoo- gehaarVossebelt (N.W. van Coevorden), van waar hij door zijn C.C. naar de Q-lijn werd gezonden, in het geheel geen contact meer met zijn C.C. gehad en heeft zijn personeel te ongeveer 16.00 uit elkaar doen gaan. Voor het verloop van zaken in de Q-lijn, zie hierna blz. 33 e.v. 26

NIMH | 1952 | | pagina 40