In het vak van ie Res.Gr.Comp. overschreed de vijand de grens bij Nieuw Schoonebeek, bij Zwartemeer en bij Barger Compascuum. De grensoverschrijding bij Nieuw Schoonebeek is door een douanepost gemeld, doch is overigens vrijwel onopgemerkt gebleven. De Duitse cavalerie marcheerde over Oud Schoonebeek en overschreed het Stieltjeskanaal ten N.O. van Coevorden nabij 3053. De sectie bij Zwartemeer heeft te 3.45 een vuurgevecht met de vijand geleverd, doch is (gedeeltelijk) met de S.C. gevangen genomen. De brug 3017 heeft zij kunnen ver nielen. De C.C. te Klazienaveen kreeg bericht van een posthouder te Zwartemeer, dat de strijd aan de gang was en hoorde het springen van brug 3017. Hij gaf daarop op eigen initiatief bevel tot het doen springen van de bruggen te Klazienaveen. Dit gelukte bij twee bruggen niet, niettegenstaande drie sergeanten nog onder vijandelijk vuur hebben getracht, de lading te doen springen. De vijand rukte naar Klazienaveen op, doch de C.C. ontving het bevel voor de terugtocht op de Q-lijn, welk bevel hij nog wel naar de sectie Barger Compascuum doch niet naar de N.sectie (ten Z. van Emmer Compascuum) heeft kunnen door geven. Hij begaf zich naar Zuid Barge (brug over het Oranjekanaal 3078, die op zijn last nog niet was vernield) en wachtte zijn compagnie in. Aldaar voegde zich bij hem de sectie uit Klazienaveen, het ontsnapte deel van de sectie Zwartemeer en de 4e Sectie (zie hierna). Toen Noord Barge reeds was bezet door de vijand, trok hij terug op de Jongbloedvaart, waar hij de sectie van 2-1 G.B. uit Nieuw Amsterdam reeds aantrof. De sectie Barger Compascuum, die stond opgesteld met een groep in die plaats en met twee groepen aan het Scholtenskanaal, is naar de Q-lijn terug getrokken, doch heeft deze niet bereikt. Zij is ten O. van het Oranjekanaal in handen van de vijand gevallen. De 4e (meest noordelijke) Sectie werd aanvankelijk niet aangevallen, doch de sectie C. begreep uit het vuur dat hij bij Munstersche Veld en Barger Compas cuum hoorde, dat de vijand aanviel; het vuur verplaatste zich naar het westen. Hij nam daarna grote afdelingen cavalerie waar, die naar Munstersche Veld oprukten. Vervolgens rukte een cav.afd. uit het N. in zijn richting, waarop hij de bruggen deed vernielen. Daarop trok hij terug op een achtergelegen verzamelpunt, ver nielde de brug (7) en trok terug naar Zuid Barge, waar hij zijn C.C. trof (zie boven), die hem opdracht gaf, door te gaan naar de Jongbloedvaart. Onderweg kreeg hij vuur uit Noord Barge. Zowel te Zuid Barge als bij de Jongbloedvaart waren de bruggen reeds vernield, zodat de kanalen met noodmiddelen moesten worden overschreden. 27

NIMH | 1952 | | pagina 41