Vak 1-36 R.I., tot de strijd in de q-lijn In dit vak overschreed de vijand de grens slechts bij 1-1 G B en wel tegenover Munstersche Veld—Emmer Compascuum, waar zich de le Sectie bevond. De nadering had plaats ten O. van de R.K.Kerk van Munstersche Veld op de volgende wijze. Drie, met zeildoek overdekte, met paarden bespannen, wagens naderden de grens te ongeveer 3.30. Het vroege uur wekte argwaan en een soldaat loste een waarschuwingsschot. Daarop sprongen ongeveer 90 Duitse soldaten uit de wagens, die terugreden. In drie groepen in gevechtsformatie rukten de Duitsers op in N.W., W. en Z.W.richting. De vuurkoorden van de ladingen aan de bruggen bij Emmer Compascuum wer den aangestoken, doch de ladingen kwamen niet tot ontploffing. Na een vuur gevecht trok de luitenant sectie C. terug, na tevergeefs getracht te hebben met zijn C.C. te Ter Apel verbinding te krijgen. De sectie is teruggegaan naar de brug over het Oranjekanaal ten N. van Wes- tenesch. De sectie zw.mitr., die aldaar aan het kanaal behoorde te staan, was niet meer aanwezig. De sectie C. is daarop doorgegaan naar Sleen, waar hij zich onder de bevelen stelde van C.-M.C.-I-36 R.I. De C. der 4e Sectie te Emmer Erfscheidenveen had uit de radio de berichten omtrent de overvliegende vliegtuigen gehoord en reeds te 1.30 stond zijn sectie in stelling. Hij hoorde vervolgens de detonaties van vernielingen en lt.mitr.vuur uit O. richting. Daarna kwamen twee ongewapende soldaten uit Emmer Compascuum, die mededeelden, dat hun post was overvallen en de sectie was teruggetrokken. Te 3.40 naderde een Duitse afdeling (afgezeten cavalerie) uit O.richting, waarachter de paarden en motoren met 2 of 3 lichte paw. volgden. Nadat het vuur was geopend op 600 m, ontstond een vuurgevecht, waarbij de Duitsers o.m. licht geschut gebruikten. De sectie C. heeft daarna zijn sectie groepsgewijze teruggevoerd, onder dekking van vurende mitrailleurs, naar een verzamelpunt, van waar met een gevorderde vrachtauto is teruggetrokken naar de brug ten N. van Westenesch, die reeds in in brand was gestoken. Met een zolderschuit werd het Oranjekanaal overschreden. Aldaar kwam juist de C.C. uit Ter Apel aan (het autopark van een garagebedrijf medevoerende). Deze bluste de brand van de brug en trok door naar Schoonoord. De 4e Sectie vertrok naar Sleen, waar zij, evenals de le Sectie, ter beschikking kwam van C.-M.C.-I-36 R.I. 28

NIMH | 1952 | | pagina 42