Bij de 2e Sectie te Barnflair werd de grensoverschrijding te Munstersche Veld waargenomen. Een daarheen gezonden patrouille keerde niet terug. Na bevel van de C.C. trok deze sectie terug via Nieuw Weerdinge en Exloo richting 't Haantje. Er werd waargenomen, dat vijandelijke pantserwagens bij 't Haantje reden. Toen deze waren verdwenen, begaf de sectie zich naar het bezette object Odoor- nerveen, waar het kanaal werd overschreden. De C. van de sectie aldaar deelde mede, dat hij geen verbinding meer had met zijn C.C. te Schoonoord en dat een verdere terugtocht niet mogelijk was. Hij verzocht de aankomende sectie, ter plaatse te blijven. De C. daarvan vervolgde daarop zijn weg naar Sleen niet, doch bracht zijn sectie onder in een boerderij, op 300 m van het object Odoornerveen. Het stuk pag. kon het Oranjekanaal niet overschrijden. Te Ter Apel bevond zich de C.C., de 3e Sectie, een sectie zw.mitr. en een sectie mortieren. Te ongeveer 4.00 was er geen telefonische verbinding meer met Emmer Com- pascuum. Uit Emmer Erfscheidenveen werd te 4.30 bericht ontvangen, dat de sectie in gevecht was met de vijand. Uit Barnflair berichtte de sectie C., dat zijn patrouille niet was teruggekeerd. De verbinding met de B.C. was verbroken, weshalve de T.B.F. rechtstreeks werd ingelicht. Van deze ontving hij daarop bevel „vernielen." Te ongeveer 5.00 luidden de berichten, dat Klazienaveen, Barger Compascuum, Emmer Compascuum en Munstersche Veld door de vijand waren gepasseerd, terwijl er geen verbinding meer was met Emmer Erfscheidenveen. De T.B.F., ter zake ingelicht, gaf het bevel „terugtrekken op de Q-lijn". Daarop is de C.C., met medeneming van het autopark van het garagebedrijf Bergman, teruggetrokken over Nieuw-Weerdinge, Emmen, brug ten N. van Wes- tenesch, die in brand stond, welke brand hij bluste, voorts via 't Haantje en Noord Sleen naar Schoonoord, waar zich C.-2-I-36 R.I. bevond 1). Eerst later kwam de 3e Sectie (gedeeltelijk) uit Ter Apel aan, terwijl nog later de bewakingssectie van het postkantoor Ter Apel (van 9 Dep.Bat.) verscheen. De sectie mortieren is vermoedelijk naar Westerbork getrokken, terwijl omtrent de sectie zw.mitr. uit Ter Apel geen gegevens bekend zijn. 3-1-36 R.I. is niet aangevallen. De C.C. ontving te 5.45 rechtstreeks bevel van de T.B.F., om op de Q-lijn terug te gaan. 29 De zigzagkoers van C.-l-l G.B. is niet geheel duidelijk. Het is verwonderlijk, dat hij de vijand ontliep.

NIMH | 1952 | | pagina 43