Vg.H.1) Hierdoor was ook dit onderdeel voor de verdediging van Waalhaven uit geschakeld. Volledigheidshalve moet nog in dit verband worden vermeld, dat de C. met Staf der Ille Zoeklichtafdeling tl., gelegerd te Rhoon, zomede het grootste deel van het personeel der op IJsselmonde opgestelde, le, 2e, 3e en 4e Sectie van deze Afdeling2), na enkele schermutselingen met de gelande valschermjagers, in de loop van de 10e Mei naar de noordoever van de Nieuwe Maas uitweken en aldaar aansloten bij de Ve Zoeklichtafdeling tl. De rondom Waalhaven opgestelde 3e Sectie werd groten deels overrompeld en gevangen genomen. De rest van het personeel dezer sectie sloot aan bij de 2e Sectie, die zich onder een vaandrig tot omstreeks 19.00 nabij het Zuiderziekenhuis in het tuindorp Vreewijk wist te handhaven en daarbij in de namiddag de Chr. H.B.S. bezette. Toen de vijand dit gebouw met pantserafweergeschut onder vuur nam, staakte de sectie de strijd. Het personeel werd deels gevangen genomen, deels loste het zich in de burgerij op. Bij deze schermutselingen maakte de voor het gevecht tegen de valschermtroe pen onvoldoende bewapening met geweer en revolver zich uiteraard voelbaar. Thans rest nog mede te delen, waaraan het te wijten is, dat C.-III-R.J., toen hij zich (zie blz. 22) naar de 3e Comp. begaf, dit onderdeel niet meer op zijn plaats vond. 3-III-R.J onder een kapitein, was, zoals is aangegeven, opgesteld langs de O.zijde van de Waalhaven, met het front naar Rotterdam. Tijdens het bombardement van het vliegveld, dat zich, hoewel minder intensief, ook uitstrekte langs de O.oever van de Waalhaven tot nabij het café Groot-Rotter dam, was een gedeelte van de compagnie, medegesleept door van Waalhaven terugvloeiende troepen (vermoedelijk de bataljonsreserve), uitgeweken in de rich ting Rotterdam. De C.C. bemerkte dit eerst, toen de commandant van de voorste (meest noordelijke) sectie hem opzocht, teneinde voor te stellen, een verdediging te organiseren met front naar het vliegpark, waarbij hij de C.C. mededeling deed van het terugvloeien van delen van de compagnie en van mededelingen van enige vliegerofficieren, dat op Waalhaven alles vernietigd was. De.C.C., zich daarop in de richting Rotterdam begevende, om bij de eerste huizen de vluchtelingen op te vangen en te verzamelen, vond daar slechts enkele verspreide manschappen. De 3e Compagnie was, zonder in de strijd te zijn ge weest, uitgeschakeld en op Waalhaven wachtte men tevergeefs op hulp! 28 1) De verdere verrichtingen van het personeel der 4e Bt.Lu.A. worden behandeld bij de Krijgsver richtingen op het Zuidfront der Vg.H. 2) De 5e Sectie was opgesteld op Putten en Rozenburg.

NIMH | 1952 | | pagina 44