zochten in kuilen langs de weg. Kort daarop openden andere vijandelijke afdelingen het vuur met automatische wapens en licht geschut, welk vuur door de Nederlandse groep werd beantwoord. Na 15 a 20 minuten waren de Duitsers tot 100 m in front genaderd, terwijl ook tegen de flanken der groep werd opgetreden. De kazemat (Nr. 37) had enige treffers van 3.7 ontvangen ter weerszijden van het schietgat (zie afb. Nr. 4). De groepscommandant gaf daarop bevel terug te trekken, hetgeen slechts gelukte aan hemzelf en een viertal manschappen, aangezien de vijand reeds tot achter de kazemat bleek te zijn doorgedrongen. Tijdens het hand gemeen, dat hierbij ontstond, sneuvelden twee Nederlanders en werden twee anderen gewond. De groepscommandant en vier man bereikten Sittard, waar de vijand echter reeds binnengedrongen bleek te zijn, zodat zij daar in gevangenschap geraakten. Van de aan de spoorbaan Nieuwstad-Sittard opgestelde 4e Sectie heeft de zuide lijke groep geen weerstand geboden aan de vijandelijke opmars, terwijl de zich hier bevindende aspergeversperring slechts gedeeltelijk is gesloten. De reden hiervan was, dat de rest der compagnie hierlangs terug moest gaan. Toen vijande lijke motorrijders naderden, ontbrak de tijd om de versperring geheel te stellen. De groep is in de richting Berg teruggegaan, doch werd door de vijand ingehaald, ontwapend en deels krijgsgevangen gemaakt. De middelste groep, opgesteld bij het spoorwegviaduct noord van het station Sittard, ontwaarde om 4.00 de eerste vijandelijke pantserwagens, komende uit de richting station Sittard. Ook naderde een colonne langs de weg Nieuwstad- Sittard. Teruggetrokken eigen politietroepen meldden, dat de vijand reeds over het zuidelijke viaduct in de richting Berg oprukte. De luitenant, sectiecommandant, die zich bij de groep bevond, zag in een en ander aanleiding tot het .gelasten van de terugtocht naar Limbricht, waar hij zijn noordelijke groep hoopte aan te treffen. Deze groep bleek aldaar niet te zijn, waarna de terugtocht werd voortgezet tot 1000 m oost van de sluis bij Born, waar men onder vuur geraakte van de eigen troepen aan het Julianakanaal. Men dekte zich ter plaatse, tot 6.30 overgave aan de aldaar tevens aanwezige Duitse troepen volgde. Omtrent de noordelijke groep zijn geen gegevens bekend. C.-3-II-37 R.I. ontving omstreeks 3.40 bericht van C.-2e en 3e Sectie, dat de vijand tot de wegversperringen was genaderd. Dit bericht heeft hij doorgegeven aan de B.C., die hem opdracht gaf stand te houden. Omstreeks 3.45 bleek de vijand Sittard reeds te zijn binnengedrongen, het geen door de C.C. werd gemeld aan de T.B.Z.L., die hem daarop opdracht gaf terug te gaan op de 2e lijn (spoorbaan). Dit bleek niet meer mogelijk, aan gezien de vijand reeds tot daar was doorgedrongen, zodat buitengevechtstelling volgde. 31

NIMH | 1952 | | pagina 45