Verloop van de strijd in vak 1 G.B. In het vakgedeelte de KrimGeesbrug (2-1 G.B.) rukten de Duitsers, na de tegenstand bij de Krimbrug te hebben gebroken, (zie blz. 26) op naar de Krim. De vaandrig aldaar (die de pag. reeds had weggezonden) vernielde de bruggen te De Krim (3057 en 3058) en zond nog vóór de komst van de Duitsers een deel van zijn sectie naar Elim, dat echter via Hoogeveen naar Diever is getrokken. Bij de nadering der Duitsers trok de vaandrig met de rest van zijn sectie terug, doch hij werd achterhaald door een burgerauto, waarin zich Duitsers bevonden, die hem en zijn mannen gevangen namenhierbij werd 1 korporaal gedood. De sectie te Nieuwlande trok terug bij het naderen van een Duitse patrouille. De C.C., dit ontdekkende, reed haar achterna en achterhaalde haar op weg naar Hoogeveeen. Hij voerde de sectie terug, doch kwam bij Elim in gevecht met Duitse patrouilles. Op zijn cp. teruggekeerd, kreeg de C.C. geen enkel bericht van zijn S.Cn. Na enige tijd begreep hij uit berichten van patrouilles, dat de sectiën aan de Hooge- veensche Vaart terug moesten zijn getrokken. Hij besloot nu, met de sectie Nieuw lande over Hollandsche Veld naar Hoogeveen te gaan (11.00). Bij Noordsche Schut kwam hij in contact met Duitse patrouilles (14.30) en trok toen naar het Z. Toen grotere Duitse cavalerieafdelingen bij Hoogeveen werden waargenomen, besloot hij, met de halve sectie, waarover hij nog beschikte, de duisternis af te wachten. In de nacht van 10/11 Mei werd hij bij Pesserdijk (3 km N.O. van Hoogeveen) ontdekt en gevangen genomen. De sectiën Geesbrug en Zwinderen zijn, geen verband met de C.C. verkregen hebbende, ongeveer 10.00( in W.richting teruggegaan, nadat gebleken was, dat de Oosterhesseler brug reeds in handen van de vijand was gevallen. Zij hebben, onafhankelijk van elkaar, de Afsluitdijk van het IJsselmeer bereikt. Uit het bij Vak Hoogeveen medegedeelde is gebleken, dat Hoogeveen te 14.00 was ontruimd (nadat de Duitsers tussen Hoogeveen en Meppel reeds waren door gedrongen) en hierna zal blijken, dat de Duitsers bij Zwinderen reeds eerder waren doorgedrongen. Het gedeelte van de Q-lijn tussen Zwinderen (ten O. van Geesbrug) en Schoon oord stond bloot aan de aanvallen, komende uit de richting Emmer Compascuum in het noorden tot die over Dalen in het zuiden. De eerste aanraking had plaats bij 1-1-36 R.I., nl. bij de Oosterhesselerbrug, te omstreeks 7.30. De aldaar geplaatste sectie opende met het stuk 6 veld het vuur op Duitse auto's, doch na enkele schoten stortte de opstelling in. De bezetting der westelijke kazemat trok terug en een der soldaten kleedde zich in burgerkleding en berichtte aan C.-1-I-36 R.I. te Gees, dat de Oosterhesselerbrug was gevallen (8.00). 33

NIMH | 1952 | | pagina 47