In onderling overleg besloten zij zich te Orvelte ter verdediging in te richten, waarvan C.-I-36 R.I. bericht ontving. Op diens last zijn zij te 12.30 teruggetrokken, zonder contact met de vijand te hebben gehad. Verloop van de strijd in vak 1-36 R.I. M.C.-I-36 R.I. Omtrent de sectie zw.mitr. bij Noord Barge is niets bekend. Reeds is vermeld, dat enige sectiën, van de O-lijn over Zuid Barge terugtrek kende; vuur kregen uit Noord Barge. Eveneens is medegedeeld, dat de sectie bij Westenesch haar opstelling had verlaten en naar Noordsleen was gegaan. De Duitsers vonden dus geen weerstand bij Westenesch, toen zij omstreeks 7.00 aldaar aankwamen. Zij overschreden het Oranjekanaal en rukten op naar Noordsleen (ongeveer 400 man Vermoedelijk hebben zij de sectie bij Noord Barge gevangen ge nomen. Zij stootten bij Noordsleen op de aldaar aanwezige sectie tirailleurs en sectie zw.mitr. Er ontstond een gevecht, waarbij te ongeveer 10.00 alle mitrailleurs op een na buiten gevecht werden gesteld. De beide luitenants trokken met 14 man naar Sleen, terwijl 24 man werden gevangen genomen. C.-M.C. raakte na de val van Noordsleen in een moeilijke toestand. Hij kwam onder artillerievuur en werd bedreigd uit de richting Oosterhesselen; hij zond een sectie naar Zweelo (zie boven). Deze sectie kwam, zoals wij zagen, te Orvelte in contact met de luit.adj. van 1 G.B. en nam daar stelling. Toen Oosterhesselen in 's vijands handen was, vroeg en verkreeg deze C.C. van C.-I-36 R.I. toestemming, om terug te trekken naar Westerbork, waar hij te 11.30 aankwam en te 12.30 volgens bevelen van C.-I-36 R.I. terugtrok. In het vak van 2-1-36 R.I. heeft de sectie zw.mitr. bij 't Haantje vijandelijke patrouilles tegenover zich gekregen en verjaagd en waargenomen dat vijandelijke pantserwagens, uit Klijndijk komende, afbogen in de richting Odoornerveen (Kalkovens) en daarna weder naar Klijndijk vertrokken. Op dat ogenblik kwam, zoals is medegedeeld op blz. 29. de 2e Sectie van 1-1 G.B. uit Barnflair, via Exloo naar 't Haantje, die nu echter bij Odoornerveen het kanaal overschreed. De sectie zw.mitr. bij 't Haantje werd later bedreigd door troepen uit Noord sleen, doch kon, na inmiddels ontvangen bevel, nog tijdig terugtrekken. Het object Odoornerveen (3087) werd door een cavalerieafd., komende uit Klijndijk genaderd. De luitenant, object C., die reeds te voren overdreven be- 37

NIMH | 1952 | | pagina 51