Bij het aanbreken van de dag werd een onderzoek ingesteld in de omgeving van de plaats van aanhouding, waarbij een browning pistool en een doos munitie werden gevonden 1). Zoals later is gebleken, behoorden deze wielrijders tot een groep grotendeels Rijksduitsers, ter sterkte van totaal 40 man, waarvan een deel zich reeds enige tijd ten huize van Rijksduitsers te Maastricht bevond, terwijl de rest in de avond van de 9e Mei in drie ploegen van Herzogenrath via Voerendaal naar Maastricht was gedirigeerd. Deze groep had o.m. tot taak, de vernieling van de Maasbruggen te Maastricht te beletten (zie ook bijlage IV). Omstreeks 3.15 werden op bevel van de C.C. de draden der aspergehindernissen doorgeknipt, de K.rollen aangebracht en alle versperringen definitief gesloten. Object Heugem-St. Pieter Tussen 3.15 en 4.15 werd enige malen geweervuur afgegeven uit de omgeving van de Société Céramique, (ten O. van Hp. 43 aan de Maas, dus in de rug van de opstellingen aan de weg naar Heugem), alsmede van de westelijke Maasoever ter hoogte van PI. 12. Een ingesteld onderzoek bracht niets aan het licht. Omstreeks 5.45 naderden vijandelijke pantserwagens uit zuidelijke richting langs de kunstweg Heugem-Maastricht en langs de oost daarvan gelegen landweg naast het Lange water. Op bevel van de S.C. zijn toen de op de oostelijke Maasoever geplaatste groepen per bootje de Maas overgestoken en daar weer in stelling geko men. De S.C. meldde dit teruggaan per ordonnans (de telefoon was onklaar) aan zijn C.C., die dit bericht echter niet heeft ontvangen, aangezien toen de cp. reeds was omsingeld. Tevens meldde de S.C. een en ander aan de B.C., die hem opdracht gaf een vijandelijke Maasovergang te beletten. De sectie is ter plaatse gebleven tot het staken der vijandelijkheden, waarvan de S.C. omstreeks 9.00 bericht ontving. Object De Burg Het bericht van grensoverschrijding werd om 3.45 ontvangen. Te 5.30 vernam de S.C. van een burger, dat de vijand langs de Meerssenerweg naar Maastricht oprukte en Roten 2) reeds was gepasseerd. De C.C. was telefonisch niet meer bereikbaar. C.-object Scharn, met wie wél aansluiting werd verkregen, bleek evenmin contact met de C.C. te kunnen krijgen, maar berichtte, dat de vijand zich reeds te Wijk bevond bij de spoorwegovergang 39 9 Een dezer twee „burgers" was op 11 Mei, in Duitse uniform, te Wijk. Hij deelde toen aan de Nederlandse sergeant, die hem daags tevoren aangehouden had, mede, dat hij opdracht had gehad, de vernieling van de Maasbruggen te verhinderen, hetgeen door het optreden van de Nederl. sergeant mislukt was. Hij beweerde reeds op Vrijdagavond (10 Mei) aan het front in België te zijn geweest. 2) Op schets/kaart Nr. 2 Rothem.

NIMH | 1952 | | pagina 53