en dat de bezettingen van de objecten Scharn en Heer respectievelijk uit N.O. en Z.O. richting tegen de spoorwegovergang zouden aanvallen, zulks op bevel van C.-13 G.B. C.-object de Burg besloot aan deze actie mede te werken en deed daartoe zijn sectie verzamelen en afmarcheren naar de spoorwegovergang. Aldaar bleek in tussen een groot aantal tanks en pantserwagens te zijn aangekomen. De S.C. achtte het nutteloos daartegen op te treden en gelastte de terugtocht naar De Burg. Aldaar gaf hij zijn manschappen de raad, zich schuil te houden en na het invallen van de duisternis te trachten individueel de Maas over te trekken en aansluiting te zoeken bij de eigen troepen. Overdag achtte hij dit niet mogelijk, aangezien vijandelijke colonnes tevens oprukten langs de weg Gronsveld-Heugem-Maastricht. Object Heer De hindernissen waren om 24.00 reeds definitief gesloten. Omstreeks dat uur werd óók hier een groep van 12 burgers op rijwielen gesignaleerd, welke na aan roeping wist te ontkomen op één man na. Deze beweerde de Poolse nationaliteit te bezitten en niet te weten waar hij zich op dat ogenblik bevond Omstreeks 5.30 had de Object.-C., hoewel nog geen enkel contact met de vijand op de grond was verkregen, de indruk, (op grond van ontvangen meldingen, o.a. van een marechaussee en burgers), dat de vijand zowel uit de richting Vaals als uit de richting Wijk en Amby oprukte naar Heer. Hij meldde dit aan zijn B.C. (met de C.C. bestond geen verbinding), die hem daarop opdracht gaf, aan te vallen in de richting van de spoorwegovergang te Wijk, waar zich vijand bevond. De object C. achtte zulks, gelet op zijn geringe sterkte, onuitvoerbaar en besloot te trachten Eijsden te bereiken en daar de Maas over te steken. De sectie zware mitrialleurs vertrok om 6.30 op last van de object C. op twee vrachtauto's in de richting Gronsveld. Bij de overweg oost van Heugem viel deze sectie in handen van de vijand. De object. C, C.-sectie pag. met één stuk en de sectie infanterie vertrokken reeds 6.00 per rijwiel naar Eijsden. Onderweg daarheen kruisten herhaaldelijk Duitse motorpatrouilles de weg, waarlangs zij zich verplaatsten. Gevechtsacties hadden echter niet plaats. Noord van Eijsden werd te zamen met de C.C. en personeel van 5 Res. G.C. (zie blz. 33) van oever verwisseld, waarbij ten slotte de Duitsers ingrepen en dit door vuur trachtten te beletten. Bij deze actie sneuvelde één soldaat en werd een tweetal gewond. Object Scharn De commandant van dit object heeft het bericht van grensoverschrijding niet ontvangen, hoewel de C.C. hieromtrent reeds om 3.10 was ingelicht. Niettemin 40 Zie ook bijlage IV.

NIMH | 1952 | | pagina 54