In de Q-lijn bevonden zich nu (zie schets/kaart nr. 4, doch vooral 5): - de sectiën van 3-II-36 R.I. te Zuidbroek, Scheemderzwaag, Nieuwolda en Scheeve Klap, met te Medemertol (tussen Scheemda en Zuidbroek) bovendien de sectie afkomstig uit Ganzendijk - de 2 sectiën (afkomstig uit Hongerige Wolf en Coupure in de O-lijn) die bij aankomst te Wagenborgen door de C. weder naar Nieuwolda waren terug gezonden en onderweg waren. - te Kleine Knuif en Kobeetjedraaibrug de bezettingen, die resp. uit Zwaagweg en Dallingeweer waren aangekomen; - te Termunterzijl en Wartumerklap een sectie van 12 Res.Gr.Comp.; - te Oterdum het kustwachtdetachement; - te Delfzijl het detachement 11-36 R.I. (het Havencommando was reeds te 6.30 op bevel vertrokken). Nieuw Scheemda was onbezet. C.-3-II-36 R.I. had zijn cp. te Noordbroek, C.-12 Res.Gr.Comp. te Wagen borgen, terwijl de B.C. zich te Siddeburen bevond. Te ongeveer 8.30 naderden de Duitsers Nieuwolda uit de richting Oostwolder- hamrik. Na een kort gevecht, waarbij de sectie mr. in actie kwam, gaf een groep zich gevangen en trokken andere de groepen, gevolgd door de sectie-C. en de sectie mr., op Wagenborgen terug. Onderweg ontmoetten zij de sectiën (van 2 groepen elk) die op weg waren naar Niewolda en deze trokken toen eveneens weder op Wagenborgen terug. De sectie C. te Scheeve Klap, die het terugtrekken te Nieuwolda had waargenomen, had bij tfn. informatie bij zijn C.C. de uitdrukkelijke last ontvangen, stand te houden, doch trok desniettegenstaande op Wagenborgen terug, waar de C.C. dus vier zwakke sectiën en een sectie mortieren ter beschikking had. De Duitsers bezetten Nieuwol da en drongen naar het N. op, daarbij niet gebruik makende van de kunstweg, doch van het terrein ten W. van de spoorbrug, waarin zich een in de winter 1939/40 gebouwde betonnen brug bevondJ). Daarna trokken zij over de niet vernielde brug bij Kopaf. De B.C. vernam van C.-3e Comp. te Noordbroek, dat Nieuwolda was gevallen. Deze was ingelicht door een particulier, die door de posthouder te Nieuwolda was doorverbonden. De majoor greep in en gelastte aan C.-12e Res.Gr.Comp. opnieuw stelling te nemen ten O. van Wagenborgen. C.-12e Res.Gr.Comp. vermeldt in zijn verslag, dat hij de order kreeg, te trachten Nieuwolda te hernemen. 44 1) De eigenaar van het land was N.S.B.er en men legt verband tussen dit feit en het gebruik maken van deze brug door de Duitsers.

NIMH | 1952 | | pagina 58