Te 9.10 werd bericht ontvangen van C.-II-36 R.I., dat de bezetting van object Ganzendijk, na met de vijand in contact te zijn geweest, met achterlating van 7 gewonden in de Q-lijn (Medemertol) was aangekomen en dat in Nieuwolda het ge vecht aan de gang was. Daarop kwam een bericht van de echtgenote van een mare chaussee uit Nieuwolda, dat de Duitsers door Nieuwolda waren doorgedrongen. Te 9.40 kwam bericht, dat de bezettingen van de tussenlijn te Winschoten- hoogebrug en Zuiderveen met groepen uit de Q-lijn waren versterkt en dat C.-1-12 G.B. te Muntendam was aangekomen met een deel van zijn Comp. De verbindingen van C.-12 G.B. met zijn C.Cn. bleven verbroken. Inmiddels had de Groeps C. opdracht gegeven, de terugtochtsweg door marechaussees te doen verkennen en af te bakenen (zie bij de terugtocht). Te 9.40 was de autotrein te Riperkerk aangekomen. Te 10.00 werd op bevel van de T.B.F. de Districtscommandant der Kon. marechaussee met al zijn perso neel op Amsterdam gedirigeerd. Te 10.25 gaf de T.B.F. het volgende bevel: Groep Groningen gaat waaier vormig terug achter de Wonsstelling en meldt zich bij de T.B.F. te Pingjum bij kop Afsluitdijk". C.-Groep Groningen maakt geen melding van het langer stand houden door de Groep Assen, hetgeen volgens de T.B.F. eveneens zou zijn bevolen en evenmin van onderling overleg tussen de Groeps Cn. Tot nu toe had de Groeps C. gerekend op een terugtocht naar de Friese merenstelling, zoals bleek uit de inrichting van een cp. te Riperkerk. De Wonsstelling was voor hem een vaag begrip en Pingjum vernam hij voor het eerst. Bij het doorgeven van de bevelen bleken de detachementen Delfzijl, Holwierde en Siddeburen niet bereikbaar, daar het kantoor Groningen geen gehoor meer gaf. Te 10.35 kwam bericht, dat een sectie Duitse infanterie, uitgeladen ten O. van Winschoten, op een groep aldaar aanviel. Vervolgens kwam het bevel, het perso neel van het vaste radiostation Groningen terug te doen trekken. Een luitenant van de staf begaf zich daartoe per auto naar Groningen en bevond o.m., dat de verbindingen op het telefoonkantoor goed werkten, uitgezonderd de verbinding met de cp. te Vries. Uit Groningen gaf hij daarop de bevelen voor de terugtocht door naar C.-II-36 R.I. te Siddeburen, det. Holwierde, det. Delfzijl en de nieuwe cp. te Riperkerk. Uit het vorenstaande blijkt, dat de Groeps C., mede dank zij enige particuliere inlichtingen, goed op de hoogte was gebleven van hetgeen zich in zijn Groep afspeelde. Invloed op de gang van zaken had hij niet en reserves, om actief tegen de Duitse colonne te Nieuwolda op te treden, waren niet aanwezig. Zoals reeds onder „Verbindingen" is medegedeeld, is het radiostation Gronin gen intact achtergelaten; het viel eerst te 15.10 uit. 48

NIMH | 1952 | | pagina 62