HOOFDSTUK III DE UITVOERING VAN DE TERUGTOCHT a. T.B.F. Hoewel uit de beschikbare gevechtsberichten blijkt, dat vóór het uitbreken van de oorlog een zekere mate van voorbereiding voor een terugtocht heeft plaats gehad, is, ook na ter zake gevoerde correspondentie, niet geheel duidelijk geworden, hoe ver die voorbereiding was doorgevoerd. Het staat wel vast, dat de B.Cn. bekend waren met de voor hun bataljonsvakken geldende terugtochtsvakken of terugtochtswegen. De indruk bestaat, dat deze in Groep Assen niet verder gingen dan de lijn A, terwijl in de Groep Groningen de terugtocht tot de lijn C (Merenlinie) schijnt voorbereid geweest te zijn. Voorbereidingen voor het stellen van inundaties in de Friese Merenlinie en daarmede verband houdende evacuatie van de bevolking waren getroffen. Uit de gevechtsberichten is gebleken, dat: - C.-l G.B. een terugtochtsvak had tot de lijn A en tot die lijn oefeningen had doen houden; - C.-12 G.B. een plan voor de terugtocht, daterend van Januari 1940, gereed had; - C.-Groep Groningen voorbereidingen heeft getroffen tot de lijn C. In Hoofdstuk II sub a werd reeds medegedeeld, dat de T.B.F. te ongeveer 10.30 zijn bevel voor de terugtocht naar de Wonsstelling gaf. Voor zijn vertrek, nl. te 11.00, vernam hij nog, dat C.-12 G.B. zich naar de verzamelplaats van een zijner colonnes begaf. Te 11.20 begaf hij zich naar Franeker. Aldaar had hij telefonisch contact met de C. van de Stelling Den Helder, die van de troepen van de T.B.F. een bataljon wenste ingezet te zien in de Wonsstelling. C.-I-33 R.I., wiens bataljon de Wonsstelling had bezet, ontving dienovereen komstig aanwijzingen van de Stellingcommandant. De T.B.F. ontving voorts het bevel, zijn troepen te Wieringen en Wieringermeer te legeren met zijn staf te Kolhorn. Dit bevel was voor hem aanleiding, zich naar Pingjum te begeven. Na het vertrek van de T.B.F. is op de nog bezette cp. te Norg de doorbreking tussen Meppel en Hoogeveen gemeld, te 11.45 bericht ontvangen van het vertrek van C.-Groep Assen en te 12.30, dat Duitse patrouilles bij Balkbrug waren en dat Noordsleen en Sleen waren gevallen. Uit contact met C.-1-II-33 R.I. te Hoogeveen bleek echter, dat deze nog op zijn plaats was. 49 (Zie schets/kaart Nr. 6)

NIMH | 1952 | | pagina 63