Tevens heeft C.-3-1-36 R.I., die met geen andere chef contact kon krijgen, nog met deze commandopost verbinding gekregen en een bevel voor de terugtocht ont vangen. De cp. te Norg werd 13.45 opgeheven, toen met geen enkele cp. meer verbinding bestond. Volgens een verslag van de C.-Vbd.A. van het A.H.K. viel het radiostation Groningen eerst te 15.10 uit. Zoals hierna zal blijken, gaf de T.B.F. te Leeuwarden bevel, het munitieschip Stanfries I naar Makkum te zenden en gaf hij aan de C. van het versperrings detachement Harlingen opdracht, de haven te versperren. De T.B.F. heeft bij Pingjum en bij de kop van de Afsluitdijk bevelen aan de aankomende troepen gegeven voor de verdere mars naar hun bestemming. Enige compagnieën (detachementen) werden ingedeeld in de Wonsstelling. Aldaar gaf hij ook gehoor aan het verzoek van de Commissaris der Koningin, de inundatie-maatregelen in de Merenlinie stop te zetten. Toen hij (ten onrechte) te 21.00 meende, dat alle troepen waren gepasseerd, vertrok hij te 22.00 naar Kolhorn in N.Holland. b. GROEP ASSEN Deze ontving het terugtochtsbevel, door tussenkomst van C.-36 R.I., te onge veer 10.40. In verband met de doorbreking op verschillende plaatsen zag hij (zoals van zelf spreekt) geen kans, om nog stand te houden, daar hij geen reserves bezat. Na enig beraad gaf hij te ongeveer 11.00 het bevel voor de terugtocht uit, waarna hij te 11.30 met zijn staf Beilen verliet en zich naar Dieverbrug aan de Drentsche Hoofdvaart begaf, waar hij C.-l G.B. aantrof. Het bevel van de Groeps C. had deze te voren niet bereikt, daar hij reeds te 8.30, op een onjuist bericht, zijn cp. naar Meppen en vervolgens naar Dieverbrug had verplaatst. Ook C.-II-33 R.I., die te 12.35 zijn cp. verliet (zie blz. 25) ontving het terug tochtsbevel niet op zijn cp., doch onderweg. Volgens C.-l G.B. luidde de order voor zijn bataljon: Terugtrekken over Diever, Frederiksoord, Noordwolda, Wol- vega, Heerenveen, Leeuwarden, Franeker, Harlingen, Afsluitdijk en was aan de Groeps C. niet bekend, of in de Merenstelling (lijn C) zou worden stelling ge nomen. De omweg over Leeuwarden zou niet door de T.B.F., doch door hem zelf zijn bevolen. C.-I-36 R.I. maakt melding van een wijziging van de aanvankelijk over Leeuwar- 50 C.-GROEP ASSEN

NIMH | 1952 | | pagina 64