Deze compagnie is dus, geheel opgelost in de objecten-bezettingen, naar de Afsluitdijk gereden. C.-3-1-36 R.I. te Buinerveen, die slechts contact had met object Borger, vernam dat dit object bevel voor terugtrekken had ontvangen. Na veel moeite gelukte het hem te 12.15, contact met de cp. van de T.B.F. te Norg te krijgen, waarbij hij het bevel ontving, te trachten, Sneek te bereiken Met uitzondering van een objectbezetting, die een verkeerde weg reed, trok hij met auto's naar Assen, waar hij vernam, dat paw. uit richting Beilen naderden (dit moet ongeveer 14.30 zijn geweest). Nadat hij was gepasseerd, werd de brug te Assen vernield en reed hij via Sneek (16.00) en Bolsward naar Pingjum, om te midden van een troepen-opeenhoping te 22.30 de kop van de Afsluitdijk en 11 Mei 1.00 Den Oever te bereiken. De sectie, die hij niet had gevonden, is naar Rolde getrokken, deels per rijwiel, deels per auto; zij vernam aldaar, dat paw. te Assen waren (ongeveer 15.00) en reed N. om Assen, via Norg en Sneek naar de Afsluitdijk en vervolgens naar Den Oever, waar de sectie te 2.30 aankwam. c. GROEP GRONINGEN De Groeps C. had te 9.30 door marechaussees de terugtochtsweg laten afbakenen van Vries via Donderen, Peize, Roden, Leek, Midwolda, Boerakker, Noordwijk, Surhuisterveen, Koten, Hardegarijp, hetgeen volgens zijn verslag van veel nut voor terugtrekkende troepen is geweest. Uit de gevechtsberichten blijkt dit niet. Na het vertrek van de Groeps C. zijn de troepen eerst teruggegaan, toen de weg wel niet gemarkeerd zal zijn geweest. Slechts één colonne heeft een klein deel dezer route gevolgd. Te 11.00 vertrok van Staf-Groep Groningen een rijwielcolonne, te 11.30 een autocolonne en te 12.05 de Groeps C. en zijn adjudant met de laatste autocolonne. Onderweg bleek het nodig, de paardentrein en later, ook de wielrijders per auto te doen vervoeren. Te 13.30 werd halt gehouden en getracht, contact met de B.Cn. te verkrijgen door middel van motorordonnansen, hetgeen mislukte. Tijdens de tocht waren er echter voldoende tekenen, die er op wezen, dat de B.Cn. onderweg waren. Te 16.45 te Pingjum aankomende bleek, dat de beide B.Cn. reeds eerder waren aangekomen. Bij de Afsluitdijk heerste een geweldige opstopping. 53 C.-GROEP GRONINGEN 1) Hij had gerekend op een terugtocht over Leeuwarden, op grond van eerder ontvangen aan wijzingen.

NIMH | 1952 | | pagina 67