e. DE MAATREGELEN BIJ DE AFDELING MARINIERS EN HET MARINEDEPOT De officier van de wacht in de Marinierskazerne aan het Oostplein, de 2e luitenant der mariniers P. Nanninga, had het geluid van ontploffingen gehoord en vliegtuigen zien overvliegen, toen hij telefonisch gealarmeerd werd door de luit. ter zee 2e klasse C. L. J. F. Douw van der Krap, de Commandant van Hr.Ms Bal der, in reparatie op de werf te Bolnes. Deze laatste was ingekwartierd op het Haringvliet, werd gewekt door de bom aanval op Waalhaven en nam waar, dat watervliegtuigen op de Maas neerstreken. Hij waarschuwde de off. v. d. wacht in de Marinierskazerne en spoedde zich daar heen. De off. v. d. wacht liet alarm maken en waarschuwde de buiten de kazerne overnachtende officieren. Spoedig verschenen achtereenvolgens de kapitein der-mariniers van Gijn, de kolonel v. Frytag Drabbe en de luitenant-kolonel, Commandant der Afdeling Mariniers, Lugt. De luit. ter zee Douw v. d. Krap begaf zich daarna naar het Marinedepot aan de Mecklenburglaan, waar zijn personeel was gelegerd. De toegangen tot het Oostplein werden door de afd. mariniers afgesloten, het Oostplein werd ont ruimd en 2e luitenant Nanninga werd uitgezonden ter verkenning, terwijl in middels de Afdeling voor het gevecht werd gereed gemaakt en de kazerne in staat van tegenweer werd gebracht. Luitenant Nanninga sloot de hekken van de brug tussen Boerengat en Haringvliet en slaagde er in, de brug open te draaien. Hij vernam, dat de Maaskade wel, doch het Maasstation niet bezet was, deed barricades oprichten tussen Nieuwe Haven en Oostplein en keerde naar de kazerne terug. Twee officieren der mariniers, de 2e luitenants T. Jonkman en E. H. J. Menger waren in hun kwartieren gewekt door bominslagen en luchtafweervuur, hadden zich op weg begeven naar de kazerne, doch hebben deze op 10 Mei niet meer bereikt. Zij hebben zich aangesloten bij andere vechtende afdelingen, zoals reeds bij de door de etappencommandant uitgezonden patrouille is vermeld en ook hierna zal blijken. In de omgeving van de Marinierskazerne werden patrouilles uitgezonden. Zo werd op een bericht, dat op de Coolsingel door kwaadwillige elementen uit de huizen zou zijn geschoten, een groep, onder een sergeant, daarheen gezonden en inderdaad bleek er zeer hevig uit de huizen te zijn geschoten. Even later ontving de groep vuur van troepen der 6e Compagnie bewakings troepen in het P.T.T.kantoor, die de uniformen der mariniers niet herkenden. De patrouille keerde, zonder positief resultaat, naar de kazerne terug. Later op 52 (Zie schets/kaarten Nr. 5 en 6)

NIMH | 1952 | | pagina 68