Daarna werd de brug vernield en dirigeerde hij zijn troepen en Trein (met paardentractie) naar Rhoden, waar hij in verband met het reeds gevorderde uur (19.00) de troep onderbracht met kantonnementsbeveiliging. Deze colonne bevond zich dus, hoewel de kapitein daarvan niet op de hoogte was, tussen vijandelijke troepen, die op 10 Mei Groningen en Assen nog hadden bezet. Op 11 Mei te 3.00 afgemarcheerd zijnde over Zevenhuizen en Wilpnaar Haar, vernam hij tijdens een verkenning naar Drachten, dat Duitse cavalerie was waar genomen en Duitse pantserwagens over de weg GroningenLeeuwarden hadden gereden. Hij besloot nu, zijn weg langs een andere route te nemen dan de voorgeschrevene en wel over Nijega, Oudega naar Garijp. Te Roordahuizen, waarheen hij per auto was vooruitgereden, vernam hij, dat Leeuwarden was bezet en pantserwagens waren gezien te Heerenveen en Akkrum. Hij reed terug en liet de weg Leeuwarden—Heerenveen afsluiten, alvorens verder te gaan. Deze voorzorg was juist intijds genomen, want plotseling naderden twee pantserwagens, die twee autobussen (van de ,,Far Away" te Veendam)on bruikbaar schoten, doch na door zware mitrailleurs onder vuur genomen te zijn, verdwenen. Een Nederlandse soldaat werd gedood en de bediening van een zw. mitr. was verdwenen, doch het stuk kon opnieuw worden bemand. Met achterlating van de 2 autobussen werd verder gemarcheerd in de richting Sneek, doch onderweg deed de burgemeester van Sneek waarschuwen, dat aldaar pantserwagens waren geweest. Hierna is over Scharnegoutumnaar Bolswardgereden. Vandaar is gedeeltelijk over Witwarsum en gedeeltelijk over Schaard (2-12 G.B.) gereden naar Wons, daarbij geleid door gidsen langs binnenpaden. Bij aankomst voor de stelling te 17.00 werd de colonne door de troepen uit die stelling be schoten, waarbij een soldaat licht en een zwaar werd gewond. Nadat het gelukt was, binnen de stelling te komen, is de troep bij Kornwerder- zand verpleegd en tegen het vallen van de avond doorgereden naar Den Oever. Deze colonne is dus met de vijand mee opgereden en door de voorzichtige leiding van de commandant heelhuids en met de Trein binnengekomen. Vak 11-36 R.I. C.-II-36 R.I. ontving het bevel voor de terugtocht te 11.00 a 11.35 en gaf dit telefonisch door aan C.-3e Comp. te Noordbroek, aan det. Oterdum, en aan C.-12e Res.Gr.Comp., die bij Wagenborgen in gevecht was. C.-II-36 R.I. vertrok met zijn staf te 12.15 over Slochteren, Waterhuizen (waar de sectie mr. werd opgevangen), Haren en Groningen naar Leeuwarden, 55 Dit geval is vermeld in het boek: „Von Lemberg bis Bordeaux tijdens de bezetting versche nen. Hierin wordt de opmars door de noordelijke provinciën door een man van de propa- gandacompagnie beschreven.

NIMH | 1952 | | pagina 69