De eerste berichten omtrent de vijand, die de op de Veemarkt zich verzamelende geniecommandanten hadden bereikt, waren afkomstig van de chauffeurs van het Ille Depotbataljon, die, overeenkomstig de te voren daaromtrent gemaakte rege ling, op motorfietsen en in een tradolette naar Feyenoord waren vertrokken, ten einde de daar geparkeerde zoeklichten naar de noordelijke Maasoever over te brengen. Hiervan keerde een tweetal chauffeurs terug, waarvan 1 gewond, die mededeelden, dat de Willemsbrug door de vijand was bezet1). Intussen werd, op aanwijzing van de majoor, Commandant van het Ille Depotbataljon, de on middellijke omgeving van het burelencomplex beveiligd door een sergeant met omstreeks 60 man van dit bataljon. Bovendien bevond zich in bedoeld complex een wacht van 1 luitenant en 12 man uit 111-39 R.I. Enige tijd later werden deze troepen onder bevel gesteld van de res. kapitein, Commandant 1-III-Dep.G.Tr., wiens compagnie vrijwel geheel uit pas opge komen recruten bestond. Deze kapitein kreeg opdracht, uit de op de Veemarkt aanwezige troepen, die niet werden ingezet, een reserve te vormen. Uit de stroom van telefonische berichten omtrent het optreden van de vijand, van al dan niet vermomde parachutisten en leden der ,,5e colonne", waarvan de juistheid vooralsnog niet kon worden gecontroleerd, kreeg men op het kanton- nementsbureau het volgende beeld omtrent de toestand: - Het vliegpark Waalhaven is overvallen, de gebouwen aldaar staan in brand. - Er zijn watervliegtuigen gedaald op de Nieuwe Maas. - Er zijn valschermtroepen neergelaten op verschillende punten van de stad, voor namelijk nabij de Nieuwe Maas. - Op de stations Maas, Beurs, en Delftsche Poort2), zomede op de spoorlijn tussen beide laatstgenoemde stations, op de noordelijke Maasoever (Boompjes en Oosterkade), op het Noordereiland en in Feyenoord bevinden zich reeds Duitse troepen. Er werd spoedig samenwerking verkregen met de kolonel, Commandant der Maritieme middelen, wiens bureau aanvankelijk gevestigd was in de Mariniers- kazerne op het Oostplein, later op de dag in de school aan de Mecklenburglaan, waar het Marinedepot zich bevond. De eerste maatregelen betroffen de versterking der bezetting van de drie voor naamste stations (Delftsche Poort, Beurs en Maas), waarvoor door de stations commandant telefonisch troepen werden gevraagd en voorts de afsluiting van het 56 x) Vermoedelijk zijn de niet terug gekeerde chauffeurs in handen van de vijand gevallen. 2) Dit bericht is onjuist geweest.

NIMH | 1952 | | pagina 72