HOOFDSTUK V EVACUATIE VAN BURGERBEVOLKING EN VEE Met het oog op de gevechtshandelingen waren door de T.B.F. aan de Commis sarissen Afvoer Burgerbevolking (C.A.B.) in de provincies Groningen, Drente en Friesland voorschriften gegeven voor de tijdelijke afvoer van burgerbevolking en vee uit daarvoor in aanmerking komende gemeenten in de vermoedelijke gevechts zones. Een en ander is uitvoerig beschreven in het boek: Evacuatie in Nederland 19391940 door J. Koolhaas Revers, uitgegeven in opdracht van de Minister van Binnenlandse Zaken. In verband daarmede zal hier volstaan worden met vermelding van de voor naamste feiten, zoals zich die volgens genoemd boekwerk hebben afgespeeld. Provincie Groningen Het betrof hier voornamelijk gedeelten van de gemeenten Wildervank en Onst- wedde. De gebeurtenissen hebben zich zo snel afgespeeld, dat de voorbereidingen slechts gedeeltelijk tot haar recht zijn gekomen. In de gemeente Wildervank heeft men over het algemeen nog kans gezien, de evacuaties te doen plaats hebben onder leiding van de groepsleiders. In de omgeving van Stadskanaal (Onstwedde) waren de bruggen reeds ge sprongen, vóórdat de bevolking was gewaarschuwd, zodat de evacuatie hier en daar het karakter kreeg van een vlucht. Over het algemeen had evacuatie slechts over korte afstand plaats en, nadat de Duitsers waren voorbij getrokken, keerde de bevolking weder naar haar woningen terug. Provincie drente In Drente heeft geen enkele evacuatie van betekenis plaats gehad, behalve die van het Centraal Vluchtelingenkamp Westerbork, waar Joodse familie's, die uit Duitsland waren uitgeweken, waren samengebracht. Het voornemen van de Regering was geweest, deze vluchtelingen in geval van oorlog of onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar weg te voeren met Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaanderen als eindbestemming. De afvoer moest per trein plaats hebben naar Dordrecht, vanwaar verder vervoer te water moest worden uitgevoerd. De snelle loop der gebeurtenissen heeft dit belet. Door het opblazen van de IJsselbruggen was vervoer per spoor naar het westen des lands onmogelijk ge worden. 63

NIMH | 1952 | | pagina 77