Vermoedelijk is dit regiment, ter weerszijden van Coevorden doorstotende, op gerukt in de richting Beilen met de linker vleugel over Hoogeveen. - met Reiterregiment 22 door het gebied van de T.B.O. in de algemene richting DedemsvaartMeppel. - met Reiterregiment 21 in reserve. Er wordt niet over voldoende détailgegevens beschikt om met zekerheid de scheidingslijnen tussen de drie Reiterregimenten te kunnen aangeven. De divisie bereikte 10 Mei de lijn Woltersum (10 km N.O. van Groningen) GroningenAssenBeilenSteenwijk. Uit deze lijn werd in de vroege morgen van 11 Mei opgerukt. De Gronings- Friese grens werd door de noordelijke aanvalsgroep te ongeveer 3.00 overschreden, die Leeuwarden te 9.00 en Harlingen te 11.00 bereikte. De zuidelijke aanvalsgroep bereikte Heerenveen te 10.45, Joure te 11.13, Sneek te 13.00, Bolsward te 14.00. Vermoedelijk is een colonne over Lemmer naar Stavoren getrokken. In de namiddag van 11 Mei werd contact verkregen met de Wonsstelling, welke op 12 Mei in de namiddag door de Ned. troepen werd ontruimd. De opdracht luidde toen, de overgang over de Zuiderzee voorbereiden, welke overgang niet mocht plaats hebben vóór de nacht van 13 op 14 Mei. Op 13 Mei werd een gewelddadige verkenning uitgevoerd tegen Kornwerder- zand, waarbij gevoelige verliezen werden geleden. Een tweede aanval op 14 Mei werd afgelast, toen de capitulatie bekend werd. Inmiddels waren, o.m. te Stavoren, voorbereidingen aan de gang voor een over tocht over het IJsselmeer. Visserschepen werden voorzien van infanteriegeschut en bemand met Marine- en Legerpersoneel. In het bevel van C.-18e Leger van 13 Mei 16.30 was opgenomen: Deze onderneming werd overbodig door de capitulatie van ons leger. Tegenover deze aanvallen stonden de 5 bataljons van de T.B.F., uitgerekt over een front van hemelsbreed ongeveer 75 km, opgesteld in meerdere lijnen, op geen enkele plaats dus met enige gevechtskracht. Niettegenstaande een zeer groot aantal overgangen was vernield, bleek het voor de vijand weinig tijdrovend om, waar dit nodig was, overgangen te herstellen. Voorts bleken er allerwege toch voldoende overgangen intact te zijn, om langs om- 67 le Cav.Div. stelt zich ter weerszijden van Stavoren voor de overgang over de Zuiderzee zodanig gereed, dat zij op bevel van de Legercommandant de aanval op het Noordfront van de Vg.Holland kan uitvoeren.

NIMH | 1952 | | pagina 81