Kort na 5.00 kwam de vijand voor de brug en begon een vuurgevecht. De lichte mitr. bedieningen werden door vijandelijk geschutvuur voortdurend gedwongen zich te dekken, zodat zij geen vuur op de vijand konden brengen. Eén soldaat sneuvelde, een sergeant werd licht gewond. Omstreeks 6.30 achtte de S.C. het bieden van verdere tegenstand doelloos en gaf hij zich met de bezetting aan de vijand over. Brug met sluis bij Maasbracht Nadat om 5.00 de brug op bevel van C.-11-37 R.I. was vernield, waardoor alle telefonische verbindingen verbroken waren, werd omstreeks 5.30 door de zware mitrailleur in kazemat 76 het eerste vuur geopend op vijandelijke pantserwagens en motorrijders, welke in het noordelijke nevenvak, op 2 km afstand, werden waargenomen. Om 6.40 meldde een uitgezonden patrouille, dat de bezetting van de brug bij Stevensweert de strijd had gestaakt. Van 7.30 af ontwikkelde zich een vuurgevecht met de intussen op de oostelijke kanaaloever verschenen Duitsers. Kazemat 76 ontving enige pag.treffers en werd daarop door de bezetting verlaten. Daarna werd de kazemat door enige voltreffers van 8.8 cm volkomen vernield (zie afb. 12). Nadat de vijand ter hoogte van Stevensweert het kanaal had overschreden en de opstellingen uit zuidelijke richting dreigde op te rollen, gelastte de objectcomman dant de terugtocht naar de Maas, doch slaagde er niet in, deze te overschrijden. Omstreeks 10.00 is de gehele bezetting nabij Stevensweert in vijandelijke handen gevallen, zonder dat zij verliezen had geleden aan doden of gewonden. d. DE OVERGAVE VAN MAASTRICHT Nog vóór de ontvangst van berichten omtrent overschrijding van de Nederlands- Duitse grens was de T.B.Z.L. op de hoogte van de Duitse luchtacties tegen de Belgische opstellingen aan het Albertkanaal bewesten Maastricht. Het eerste bericht hieromtrent bereikte hem door een Nederlander, die zich op het St.K. vervoegde en zich bekend maakte als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering aan Belgische zijde. Hij deelde mede, dat de kazerne te Lanaeken was gebombardeerd, tengevolge waarvan de commandant en alle met een commando belaste officieren aan het Albertkanaal waren gedood. Tevens meldde hij, dat de bruggen over het Albertkanaal door sterke Duitse troepen bezet waren x). 68 b Deze melding was niet geheel juist. De brug bij Canne was vernield en de Belgische weerstand aldaar ongeschokt. De bruggen bij Vroenhoven en Veldwezelt waren onvermeld in handen der Duitse luchtlandingstroepen gevallen.

NIMH | 1952 | | pagina 82