Hieruit blijkt duidelijk, dat van Duitse zijde gerekend werd op het onvermeld in handen krijgen van de brug bij Canne en van tenminste één der Maasbruggen te Maastricht. Het uur X immers was 5.35 Duitse tijd, d.i. 3.55 Nederlandse tijd, zodat men er op rekende, dat de Groep Mikosch reeds op 10 Mei 9.55 Ned. tijd uiterlijk de aanval op het fort Eben Emaël kon inzetten. Het werkelijke verloop was wel geheel anders. Uit het gevechtsbericht van de Groep Mikosch over 10 en 11 Mei 1940 blijkt namelijk, dat eerst omstreeks 12.00 Duitse tijd (10.20 Ned. tijd), te Maastricht, door de Commandant der 4e Pantser Divisie aan de Groep Mikosch werd opge dragen, de opdracht tegen Canne uit te voeren en zelf te zorgen voor de Maasover gang. Van het vooruitzenden der le Pz.Komp. kon uiteraard geen sprake zijn, in verband met de vernieling der Maasbruggen. Volgens Mikosch was pas om 13.30 Duitse tijd (dus om 11.50 Nederl. tijd) het grootste gedeelte van zijn Groep op gerukt tot de oostelijke Maasoever en kon worden begonnen met het leggen van een noodbrug over het vernielde gedeelte van de St. Servaesbrug. (Zie ook afb. 5 op blz. 46). Ook werd gebruik gemaakt van drijfzakken. Overste Mikosch wijst in zijn gevechtsbericht op de volgende moeilijkheden, die zich voordeden: 75 2. 4 Pz.Div. am linken Flügel des IV A.K. stöszt über Maastricht vor und bildet Brückenköpfe vor den Kanalbrücken bei Veldwezelt und Vroenhoven. Sonderlcommandos der Luftwaffe in Starke von 80 Mann und 1 s.M.G.-Zug sind zur Ver- hinderung der Sprengung der Brücke Canne und Bildung eines Brückenkopfes und etwa 80 Mann zur Beschadigung der Werke Nr. auf der Werkgruppe E.E. angesetzt. 3. Verst. Pi. 51 erreicht die Brücke Canne, erweitert den dort voraussichtlich schon bestehenden Brückenkopf, greift die Werkgruppe E.E. nach Bereitstellung im Nordteil des Dorfes E.E. an und nimmt die noch abwehrbereiten Werke. Der Anmarsch zur Brücke Canne wird durch eine durch 4 Pz.Div. dorthin zur Aufklarung angesetzte le Pz.Kp. gesichert. Alle Masznahmen sind durch riicksichtloses Draufgehen so zu beschleunigen, dasz der Gegner keine Zeit zur planmaszigen Organisation der Abwehr hat und der eigentliche Nahangriff auf die Werkgruppe spatestens x 6 Stunden beginnt, da die Luftwaffe wegen anderer Aufgaben von diesem Zeitpunkt ab den Angriff des Bataillons nicht mehr unterstützen kann. „die Verstopfung der Straszen durch das Auflaufen der Gefechtsgruppe Eberbach und der Marschgruppe „Grün" in und vor Maastricht2) infolge der Brückensprengungen, die Not- wendigkeit das schwere Gerat weite Strecken zu tragen, der grosze Zeitbedarf für das Herunter- lassen und Hochziehen des Gerats am steilen Ufer und für das Beitreiben von Fahrzeugen, da ein Tragen des Gerats und der Munition bis Canne die Körperkrafte aller Leute verbraucht hatte". De „Gefechtsgruppe Eberbach" bevond zich vóór de „Gefechtsgruppe Mikosch" in de zuide lijke colonne der 4e Pantser Div. „Marschgrüppe Grün" rukte naar Maastricht op langs een meer noordelijk gelegen marsweg. 2) Bedoeld wordt Wijk.

NIMH | 1952 | | pagina 89