gen onbeschermd worden uitgevoerd. De toestellen bereikten hun doel niet. Op de heenvlucht werden zij door Duitse jagers aangevallen. De C.V.606 werd brandend afgeschoten, de vlieger sneuvelde, de waarnemer werd dodelijk gewond. De C.V.614 moest een noodlanding maken en werd daarna in brand geschoten. De bemanning bleef ongedeerd. In totaal verloren onze luchtstrijdkrachten bij hun optreden tegen Waalhaven, dat, gezien het grote Duitse luchtoverwicht, blijk gaf van grote stoutmoedigheid, dus 11 doden, 3 ernstig gewonden en 5 toestellen, terwijl enkele andere toestellen werden beschadigd. Deze offers waren echter niet te vergeefs gebracht, daar het bij de eerste en de tweede vlucht gelukte, de vijand belangrijke schade toe te brengen. j. DE VERDEDIGING VAN HET B.P.M. TERREIN TE PERNIS Gedurende de mobilisatie waren vanwege de O.L.Z. besprekingen gehouden met andere instanties en met de Directie van de B.P.M. betreffende het onbruik baar maken van de installaties en olie voorraden te Pernis. Ten slotte was besloten, zodra de strategische toestand daartoe zou nopen, over te gaan tot het zoveel mogelijk mengen van de voorraden olie en benzine (hetgeen slechts bij moderne tankinstallaties, waarbij de tanks onderling verbonden zijn, mogelijk is), tot het vernielen van de distilleerinrichting en tot het slaan van gaten in de tanks, waarna de uit de tanks stromende olie en benzine in brand zou worden gestoken. In de morgen van 10 Mei is van Engelse zijde een voorstel aan de O.L.Z. ge daan, de olieinstallaties te Pernis te doen vernielen, waarbij de hulp van Engelse deskundigen werd aangeboden, die in de vorm van Engelse genietroepen in de loop van de morgen te Hoek van Holland aankwamen. Deze zijn per sleepboot, gezonden door de C. van het Vaartuigendepot, naar Rotterdam gebracht en ge legerd in de Handelshogeschool. De O.L.Z. keurde wel het treffen van voorbe reidingen goed, doch behield zich de beslissing omtrent het ogenblik der ver nieling voor. Toen de Kapitein, C. van 1-III-39 R.I., die het terrein van de B.P.M. te Pernis bewaakte de aanval op Waalhaven waarnam, deed hij zijn compagnie onmid dellijk in stelling komen. Eén sectie sloot de Vondelingen weg richting Waal haven af; één sectie (min een mitr.groep) maakte front zuid, ter afsluiting van het terrein tussen de Oude Maas en de Petroleumhaven; één sectie (min een mitr. groep) beveiligde rechtstreeks de petroleuminstallatiestwee mitr.groepen be- 82 (Zie schets/kaarten Nrs. 3 en 7).

NIMH | 1952 | | pagina 98