(I.R.6) van de Duitse 30e Divisie en een deel van de 56e Divisie. De gereed- stelling van I.R.6 met III noord en II zuid (met daartussen een op de beschik bare kaart niet genummerde afdeling, wellicht de Aufkl.Abt. der 30e Div.) strekte zich in het noorden uit tot ter hoogte van de stuw te Belfeld. De scheidingslijn met de 56e Divisie liep ten Z. langs het Duitse dorp Leuth, midden door Tegelen en ten N. langs Baarlo. Zij boog daarna naar het Z.W. om. De aanval van de 56e Divisie had met het meest zuidelijke regiment plaats te Venlo. Verloop der gebeurtenissen bij Venlo Nadat 9 Mei te 22.30 bevel was ontvangen en doorgegeven, de verhakkingen ten O. van de Maas te stellen, begaf de B.C. zich ter controle daarheen, waarbij hij vast stelde dat van de verhakking Nr. 1512 de bomen niet over de weg waren gevallen. Met behulp van gemeentepersoneel zijn daarop bomen omgezaagd. Te ongeveer 24.00 kwam het bevel „volledige strijdvaardigheid ingaande 4.00", dat later werd vervroegd tot 3.00. Te 2.30 werd bevel ontvangen, de asperge-hindernissen (zonder doorknippen der draden) te stellen, hetgeen voor Nrs. 1507, 1509 en 1510 om niet opgehelderde reden niet schijnt te zijn uitgevoerd. Rekening houdende met de mogelijkheid van vertrek van de 4e Comp. werd het bij de brug op wacht zijnde personeel na 2.00 om beurten afgelost en naar de kazerne gezonden, om zijn eigendommen te pakken voor vervoer met vracht auto's. Ook de luitenant-brugcommandant werd afgelost door een vaandrig. De asperges (zonder doorknippen der draden), spoorweghekken en friese ruiters werden gesteld. Te ongeveer 3.50 begaf C.-le Comp. zich naar de overzijde van de brug, om de toestand op te nemen, niettegenstaande toen reeds uiterst verontrustende be richten uit Roermond en van de grens waren gekomen. De C. van het det.Ptr. had reeds van zijn collega te Roermond vernomen, dat in de Kapellerlaan was gevochten ')- Deze sergeant-majoor heeft daarop zorgvuldig de ladingen en de leidingen op de brug en het ontstekingskastje, dat zich in kazemat-zuid bevond, gecontroleerd. Daarna reed de B.C. voor de tweede maal per auto de brug over, doch juist, toen hij op de O.oever de asperges wilde doen uitnemen, om te passeren, werd aldaar getelefoneerd, dat een Duitse pantsertrein het station Venlo had overvallen2). 92 1) Volgens de vaandrig-brug C. was eveneens bekend, dat de brug te Roermond was gesprongen. 2) Volgens een rapport van de etappen spoorweg-officier zou de trein vóór de omgelegde wissel zijn gestopt, waarna het treinpersoneel met daarvoor medegebrachte krukjes de wissel weder omlegde, zodat de trein niet naar de draaischijf reed. Men was dus op de hoogte van de Neder landse maatregelen. (Zie ook het hierna medegedeelde uit het dagboek van de 56e Duitse Divisie).

NIMH | 1953 | | pagina 110