De B.C. heeft aan de C. van de Vbd.A, die juist bij de brug verscheen, opge dragen, alles in orde te laten maken, om z.n. de brug te doen springen en tijdelijk C.-le Comp., die naar de oostoever was gegaan, te vervangen en heeft zich daarop naar zijn cp. te Maasbree begeven, waar hij de andere compagnieën omtrent deze grensoverschrijding inlichtte. De luitenant-brugcommandant keerde uit de kazerne terug en heeft daarna met de vaandrig, die hem had vervangen, de gemoederen van de sectie bij de brug, die wilde terug trekken, tot bedaren moeten brengen. De C.-Ptr. had eveneens van de commandant van rivierkazemat-zuid het bericht gekregen: „overval station Venlo", waarop hij de automatische radiozender in werking stelde en de kazematcommandant opdroeg, het ontstekingskastje te openen en zich gereed te houden, om de brug te doen springen. Vervolgens lichtte hij de cp. van C.-le Comp. in de kazerne in, doch de C.C. was er niet. Ook de brugcommandant kon hij niet vinden en daarom gaf hij opdracht aan de C.-rivierkazemat-zuid, de brug te doen springen, zodra vijandelijke troepen of voertuigen zich daarop begaven. Inmiddels telefoneerde hij naar de cp. van de B.C., doch deze was daar nog niet aanwezig. Na nog enige malen tevergeefs de cp. van C.-le Comp. te hebben opgebeld, kreeg hij ten slotte de C. van de Vbd.A., die tijdelijk op last van de B.C. als C.-le Comp. was ingevallen. Deze gaf toestemming tot springen, doch vóórdat dit was doorgegeven naar de kazematcommandant, ging de brug de lucht in. De sergeant in rivierkazemat-zuid had een aantal personen, gekleed in Ned. uniform, met de handen in de hoogte, zeer ordelijk in de looppas de brug zien opkomen. Hij vond dit zonderling, nam zijn kijker en ontdekte, dat een soldaat omhoog klom naar de ontstekingskast. Daarop liet hij de brug springen te 4.17 0, waarbij de Duitsers mede de lucht ingingen. Onmiddellijk daarna verschenen Duitsers (afkomstig uit de pantsertrein) aan de Maas en begon het gevecht. De C. van de grenswacht op de weg naar Kaldenkirchen had de komst van de trein, die er zeer verdacht uitzag, gemeld aan de brug. Daarna nam hij waar, dat Duitsers in gevechtsformatie over de Groote Heide oprukten. Het personeel der politietroepen, dat zich zeer goed van zijn taak heeft gekweten, had het voordeel, dat het door de gebeurtenissen te Roermond reeds was gewaar schuwd, dat de toestand uitermate ernstig was. Na het springen van de brug werd de 4e Compagnie in de kazerne verzameld. Het brugdetachement moest deze onder vuur bereiken en velen raakten in de kazerne overstuur, zodat de C.C. krachtig de orde moest herstellen. 94 De klokken stonden op dit uur stil.

NIMH | 1953 | | pagina 112