2 onderofficieren en 3 man; 2 pioniers konden de tegenoverliggende oever be reiken, werden gewond en kwamen eerst bij duisternis over de Maas terug. De tweede aanvalsgroep op rijwielen (Oberlt. Franken) bereikte dicht achter luitenant Hertel na het breken van geringe weerstand de brug en bezette de W.rand van Venlo. De derde aanvalsgroep werd gevormd door het gros van III/I.R.234 onder Hauptmann Hildesheim en werd per (pantser) trein vervoerd. Zij werd door hevig vuur gedwongen tot ontijdig verlaten van de spoortrein, waarna het station in hevige strijd werd genomen. Verder rijden naar de brug was niet mogelijk, daar de wissels versteld waren. Pogingen van III/I.R.234, bij Venlo over de rivier te gaan, verhinderde de vijand door vuur uit bunkers en open stellingen in de oostrand van Blerick. Er blijkt uit dit verslag niet, dat de groep van luitenant Hertel gekleed was in Nederlandse uniform, zoals de commandant van rivierkazemat-zuid verklaart. De mogelijkheid, dat de Duitse uniform voor Nederlandse werd aangezien, bestaat dus. Vermoedelijk is ook, gezien het verslag van die kazematcommandant, onjuist, dat luitenant Hertel onder vuur de brug opstormde. Omtrent het tijdstip van springen van de brug bestaat een verschil van 13 minuten met de Nederlandse gegevens. Te 5.35 (3.55 Ned. tijd) overschreed I.R.234 (zonder III) met zijn spits de Nederlandse grens op de weg StraelenVenlo met de opdracht, het Ille Bataljon te gaan steunen. Indien de Handstreich zou zijn gelukt, zou het regiment on middellijk over de Maas zijn gezonden. 1-2 G.B. De compagnie, versterkt met 6 zw.mitr. (waarvan twee in de rivierkazematten), 2 kanonnen van 5,5 cm (in de rivierkazematten), een sectie mr., een detachement politietroepen en een detachement torpedisten, stond als volgt opgesteld (van Z. naar N.): 97 Onder bevel van een Kazematten en s.p.o. Bewapening Sergeant Res. Ie luitenant (vervangen door een sergeant) Sergeant-majoor-instructeur Sergeant-majoor-Ptr Vaandrig Vaandrig G.121, G.122 B.123, B.125 B.124 G.126, B.127 Rivierkazematten- zuid en noord G.128, G.175 G.129, G.130, G.131 1 lt.mitr., 1 zw.mitr. 2 lt.mitr. 1 zw.mitr. 1 lt.mitr., 1 zw.mitr. (boven dien 1 zw.mitr. der torp.) 2 kanonnen v. 5,5 cm en 2 zw. mitr. 1 lt.mitr., 1 zw.mitr. 3 lt.mitr.

NIMH | 1953 | | pagina 115