intact. Beiden werden uit het Z. opgerold en de bezettingen gevangen genomen. Het kanon van 8 st. bij het Veerhuis heeft te ongeveer 6.00 één schot afgegeven op last van de C.C., die ter plaatse kwam inspecteren, door welk schot het sluit stuk onbruikbaar werd. De bediening is na enige tijd, te zamen met enkele mannen van het stuk pag., teruggetrokken op de cp. van de C.C. Het stuk pag., in stelling gebracht op de boerderij bij het veer, werd door mi trailleurs uit Steijl onder vuur genomen, zodat de bediening, waarbij zich de sectie C. bevond, zich in de kelder moest dekken. Later is het kanon onbruik baar gemaakt, omdat inmiddels door een genieploeg een verhakking was gesteld op de weg naar Baarlo, waardoor terugtrekken van het stuk onmogelijk werd. Een auto met munitie, die juist was aangekomen, kon eveneens niet meer terug. De sergeant-majoor nam op enige honderden meters van het veer stelling, doch werd daar gevangen genomen door dezelfde afdeling Duitsers, die de kazematten op rolde 11.30). De sectie, die B.114, G.115 en S.116 bezette, werd te 4.00 plotseling met mitr. vuur beschoten. De aalmoezenier, die vlakbij in het klooster Bercht woonde, bezocht de kaze matten, doch moest zich voor vuur dekken. Het vijandelijk vuur werd tot zwijgen gebracht door de zw.mitr., doch na enige uren (vermoedelijk 9.00) werden ook hier de kazematten met artillerie bevuurd. In S.116 werd de mitrailleur vernield, in G.115 raakte de mitr. onklaar, doch de commandant zette snel een nieuwe loop in en vuurde door. Een stuk van 3,7 bevuurde B.114, doch deze verdreef het kanon, dat daarna werd vervangen door een pantserwagen; daarna werd het een duel tussen deze twee. Bij herhaling deden de Duitsers overgangspogingen, die echter werden afgeslagen. Te ongeveer 13.00 hield het vuren plotseling op en onmiddellijk daarop werden de kazematten achtereenvolgens van achteren door de reeds genoemde afdeling Duitsers aangevallen en vermeesterd. Op deze wijze zijn ook de beide andere secties met de kazematten G.117, G.118, G.119 en G.120 buiten gevecht gesteld. Ter hoogte van G.118 en G.119 zijn overgangspogingen gedaan, waartegen o.a. de mitrailleur uit G.121 krachtig is opgetreden. Na de gevangenneming werd een soldaat gewond door mitrailleurvuur uit onbekende richting. De C.C. had te Baarlo een uitkijkpost in de toren, die verschillende waarnemin gen deed. Hij zag artillerievuur bij Kessel, een rookgordijn ten N. daarvan en nam ook waar, dat Duitse afdelingen de kazematten oprolden. Ten slotte naderden Duitsers over de hoofdweg uit de richting Kessel, uit de richting Blerick en eveneens uit O.richting. 114

NIMH | 1953 | | pagina 132