De C.C. verplaatste zich daarop naar de weg BaarloMaasbree en deed zijn commandogroep stelling nemen achter de plaats, waar een ver hakking was voorbereid. Toen daarop Duitsers naderden, werd deze op het laatste ogenblik gesteld, waarop de Nederlandse soldaten tegen de grond werden geslagen en enige Duitsers onder de vallende bomen kwamen. Nadat hij de B.C. omtrent de toestand had ingelicht, ontving de kapitein daarop bevel, via Helenaveen op de Peel-Raamstelling terug te trekken, waaraan nog (per auto en rijwiel) kon worden voldaan. Bij de compagnie waren een sergeant en twee soldaten gesneuveld en een soldaat gewond, terwijl een mitrailleur door vuur buiten gevecht was gesteld, het kanon 8 st. bij het eerste schot onbruikbaar was geworden en het stuk pag. door de be diening onbruikbaar was gemaakt. Uit Duitse gegevens blijkt, dat bij Steijl een oorlogsbrug over de Maas is gelegd. C.-2 G.B. De B.C., in de vroege morgen te Maasbree teruggekeerd van zijn tocht naar de bruggen, had na het springen van de Maasbrug nog slechts telefonische verbinding met de C. van de 2e Comp. Hij had van de Vak C. bericht ontvangen, dat de Fransen te hulp zouden komen en dit ook aan de compagniescommandanten doorgegeven. Dit bericht was echter een onjuiste en optimistische mededeling van C.-Peel Div. geweest, die bericht had ontvangen, dat er Fransen in Noord-Brabant zouden opmarcheren, zonder dat hij de meer beperkte opdracht van dit Franse leger nog kende. Het bericht miste echter zijn invloed op de troepen niet. Van de 3e Comp. kreeg de B.C. geen berichten. Van hetgeen zich bij de le Comp. afspeelde, was hij voor zoveel na te gaan, enigszins op de hoogte. Van C.-2e Comp. ontving hij te ongeveer 11.00 bericht, dat de Duitsers de cp. hadden afgesneden van de Maas en dat de C.C. had stelling genomen ten W. van Baarlo. Vervolgens bleek hem, dat de vijand ook ten N. van Venlo over de Maas was. Daarop ontving hij bevel van C-Vak Asten, om op de Peel-Raamstelling terug te trekken, hetgeen hij volgens zijn verklaring aan de C.Cn. heeft doorgegeven, doch dat slechts C.-2e Comp. heeft bereikt. Vervolgens zond hij zijn adm. personeel en de gemotoriseerde trein weg en trok met C.-2e Comp. en diens mannen terug op Helenaveen, doch, daar de hindernissen waren gesloten, moesten de auto's worden verbrand en slechts met moeite gelukte het hem, met het personeel van 2 G.B., dat hij bij zich had en enige motorrijders, binnen die stelling te komen. De gehele verplegingstrein ging verloren, doch de administrateur redde zijn kas, 116

NIMH | 1953 | | pagina 134