142 t/m 146, in de omgeving van het overgangspunt, gevangen met de bediening van de beide kanonnen. Bij de sectie ten Z. van het veer waren enige kleinere overgangspogingen af geslagen. Zelfs slaagde een dappere soldaat er in, alleen 5 op de W.oever gelande Duitsers buiten gevecht te stellen. Toen daarna echter de kazematten 138 en 139 buiten gevecht werden gesteld, besloot de sectie C., terug te trekken, doch de ordonnans, dien hij uitzond, sneuvelde. Ongeveer 11.00 rolden de Duitsers de kazematten 140 en 139 op, doch in 138 bleef de bezetting nog tot 21.00 ter plaatse. Zij bracht de nacht in een boerderij door en werd eerst 11 Mei te 11.00 gevangen genomen. De daarop volgende sectie kreeg geen aanval te verduren en heeft zelfs nog levensmiddelen aangevoerd gekregen. De sectie C. vernam telefonisch uit Horst, dat de B.C. met zijn staf was vertrokken en kreeg vervolgens verbinding met C.-Vak Bakel, van wie hij vernam, dat de le en 3e Comp. strijdende terugtrokken en dat hij op de Peel moest terug trekken. Deze terugtocht is niet geslaagd. De luitenant is met twee groepen krijgsgevangen gemaakt, nadat de wapens waren vernietigd; de groep van kaz.137 ontving geen terugtochtsbevel, trok te 18.00 terug en viel in handen van de vijand; de groep van 136 heeft zich schuil gehouden tot na de capitulatie. De meest zuidelijke sectie heeft de gehele dag artillerievuur ontvangen uit de N.uitlopers van Venlo, zodat zij in dezelfde omstandigheden verkeerde, als de noordelijke sectie van 1-2 G.B. Nadat de mitrailleur van 133 te 17.00 door vuur was vernield, bleek de sectie C. te omstreeks 20.00, dat de Duitsers ten N. van kazemat 134 over de Maas trokken en dat de N.nevensectie niet meer aanwezig was. Na tevergeefs getracht te hebben, de noordelijke sectie van 2 G.B. te waar schuwen, verzamelde hij twee van zijn groepen (de derde was reeds teruggetrokken), doch viel daarmede in handen van de vijand, met uitzondering van enkelen, die wisten te ontkomen. Zo slaagde de sergeant-afstandmeter er in, met een duo passagier op zijn motor, in de duisternis langs een Duitse colonne te rijden en de Peel-Raamstelling te bereiken. De C.C. was in zijn cp. geïsoleerd geraakt., had zich in een kelder verborgen, doch werd gevonden en gevangen genomen. De compagnie had in totaal 5 gesneuvelden en 9 gewonden. Vier onderofficieren en 25 man hebben zich schuil weten te houden, een sergeant en 3 man bereikten de Peel-Raamstelling. Van de 17 mitrailleurs zijn er 8 door vijandelijk vuur vernield, 4 zijn door eigen troepen vernield, 1 viel in 's vijands handen en van 4 is het lot onbekend. Nadat de overgang was geforceerd, zijn de Duitsers te 9.00 begonnen met het bouwen van een pontonbrug, die te 15.00 gereed was. 123

NIMH | 1953 | | pagina 141