Broekhuizen, front zuid. Deze heeft geen vijand gezien en was nog te 15.00 ter plaatse. Het stuk pag. werd te 11.30 onder artillerievuur gelegd, nadat een vliegtuig de plaats met een seinpistool had aangegeven. De bediening vluchtte in een loods, waar de trekker stond. Hier sloeg een projectiel in, dat de gehele bediening ver wondde en de sergeant zijn 4e verwonding bezorgde. Desondanks bereikte de sergeant met de defecte trekker en al zijn personeel de cp. van de B.C. De vaandrig besloot te 12.30 naar Swolgen terug te keren. Hij trachtte tever geefs, zijn kazematten te waarschuwen en ontkwam zelf ternauwernood aan de Duitsers, die het dorp binnendrongen. De bezetting van G.162,1 korporaal en 2 man, sneuvelde, toen de kazemat in de rug met 3,7 cm werd beschoten. Ook de kazematten B.167, B.163 en G.164 werden ongeveer 14.00 in de rug aangevallen, waarna de bezettingen werden gevangenge nomen. De noordelijke drie sectiën van de compagnie zijn niet aangevallen, doch op bevel van de C.C. te ongeveer 11.00 teruggetrokken op Venraij, waarheen ook de B.C. en het niet aangevallen 1-41 R.I. was teruggetrokken. De compagnie telde 3 doden en 3 gewonden. C.-III-26 R.I. De B.C. had de grensoverschrijding en de aanvang van de gevechten aan de Maas vernomen en aan C.-Vak Bakel en aan C.-III L.K. kunnen berichten. De telefonische verbinding met Grubbenvorst was spoedig verbroken, doch de B.C. was er van op de hoogte, dat de vijand bij Grubbenvorst over de Maas was gekomen. C.-3e Comp. berichtte hem, dat zijn compagnie door de bij Lottum over gegane Duitsers in de rug werd bedreigd en dat hij zijn cp. naar Swolgen moest verplaatsen. Omstreeks 12.00 verscheen de vaandrig van de le Comp. bij de B.C. en deelde mede, dat de vijand hem op de hielen zat en Horst naderde. De B.C. berichtte dit aan de Vak C., die hem opdroeg, naar Venraij te gaan (standplaats van C.-I-41 R.I.). Aldaar verzamelde de staf, het grootste deel van de 3e Comp. en de Co.groep van de M.C. (die bij de Bat. staf te Horst was ge weest) en van de le Comp. een vaandrig en de Co.groep (ongeveer 20 man). Te zamen met 1-41 R.I. is daarop teruggetrokken op de Peel-Raamstelling, zoals nader zal worden uiteengezet bij de beschrijving van het Maasvak van 1-41 R.I. In het dagboek van de 56e Duitse Divisie is omtrent de aanval bij Lottum en Broekhuizen in de voormiddag het volgende opgenomen. Versterkt I.R.171. 132

NIMH | 1953 | | pagina 150